Wątpliwe transakcje w Kongresie

49 amerykańskich kongresmenów i senatorów oraz 182 pracowników ich biur dopuściło się naruszeń przepisów dotyczących zapobiegania konfliktom interesów na rynku akcji – wynika z analizy przeprowadzonej przez portal Business Insider.

Aktualizacja: 18.12.2021 16:24 Publikacja: 18.12.2021 05:06

Wątpliwe transakcje w Kongresie

Foto: Bloomberg

W większości przypadków naruszenia te obejmowały zbyt późne bądź niepełne deklarowanie przeprowadzanych transakcji. W przypadku pięciu demokratycznych i ośmiu republikańskich parlamentarzystów naruszenia zostały zakwalifikowane przez ten portal jako „niebezpieczne". W tej grupie znalazła się m.in. wpływowa 88-letnia demokratyczna senator Diane Feinstein.

Business Insider przyjrzał się też transakcjom na rynku akcji prowadzonym przez kongresmenów i senatorów, które choć były zgodne z prawem, to mogą budzić wątpliwości etyczne. Amerykańskim ustawodawcom zdarza się bowiem inwestować w akcje spółek z branż, w których kształtują regulacje, a także firm korzystających z konkretnych decyzji budżetowych. Na przykład, w 2020 r. 48 ustawodawców posiadało akcje koncernu Johnson & Johnson, producenta szczepionki na Covid-19. 45 miało w swoich portfelach akcje koncernu Pfizer, a 2 – spółki Moderna. 15 członków Kongresu zasiadających w komisjach ds. sił zbrojnych posiadało w zeszłym roku akcje firm zbrojeniowych. 22 demokratów uznawanych za proekologicznych polityków inwestowało w akcje koncernów naftowo-gazowych i firm wydobywających węgiel. 16 ustawodawców posiadało w zeszłym roku w swoich portfelach akcje koncernów tytoniowych. Niektórzy z nich pozbywali się ich przed wpłynięciem do Kongresu projektów ustaw podwyższających podatki nałożone na te firmy lub ograniczających sprzedaż e-papierosów.

Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?