Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 18.12.2021 11:20 Publikacja: 18.12.2021 11:08
20 lat od przystąpienia Chin do WTO to dla tego kraju był czas bezprecedensowego wzrostu dobrobytu.
Foto: Shutterstock
20 lat temu dwa wydarzenia doprowadziły do głębokiego przekształcenia globalnego układu sił. Pierwszym z nich były zamachy terrorystyczne z 11 września, po których amerykańska potęga skupiła swoją uwagę na uganianiu się za terrorystami na pustyniach i marnowaniu gigantycznych środków w próby budowania demokracji na Bliskim Wschodzie. Skoncentrowana na tych problemach nie poświęcała należytej uwagi rosnącej sile Chin i coraz bardziej agresywnej polityce Rosji. Do drugiego kluczowego dla świata wydarzenia doszło 11 grudnia 2001 r. Chińska Republika Ludowa przystąpiła wówczas do Światowej Organizacji Handlu (WTO). Wówczas uznawano to po prostu za kolejny etap w procesie zbliżenia Chin do Zachodu, a sam proces przyjęcia zaczął się kilka lat wcześniej. Usuwając bariery handlowe dla chińskich produktów, pozwolono Chinom na podbój globalnych rynków i całkowitą przebudowę międzynarodowych łańcuchów dostaw. Chiny stały się w wyniku tego potęgą gospodarczą i militarną mogącą rzucić wyzwanie USA. Wojna handlowa rozpoczęta przez administrację Trumpa, napięcia towarzyszące pandemii oraz obecna globalna fala inflacji, wywołana przez zaburzenia w łańcuchach dostaw, to tylko skutki procesu, który gwałtownie przyspieszył na początku obecnego tysiąclecia.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Gospodarka USA skurczyła się w pierwszych trzech miesiącach 2025 roku. Było to głównie skutkiem dużego wzrostu importu, związanego z wojnami handlowymi rozpętanymi przez administracje Trumpa.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Koncern poinformował o znacznym spadku zysku w pierwszym kwartale, ponieważ walczy z zakłócającym wpływem amerykańskich taryf na światowy przemysł samochodowy. Zysk operacyjny wyniósł 2,9 mld euro, co stanowi spadek o 37 proc. rdr.
PKB strefy euro wzrósł w pierwszym kwartale o 0,4 proc. w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami. Dane te były dużo lepsze od prognoz. Niemcy i Francja uniknęły recesji.
Chińskie władze zawiesiły 125-procentowe cło na amerykański etan. Zrobiły to, by ratować swój przemysł chemiczny, nie posiadający odpowiedniej alternatywy wobec surowca z USA.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Globalizacja to dla mnie działanie korytarzy handlowych w świecie transakcji oraz w postaci fizycznych szlaków handlowych. Te przepływy nie znikną, tylko się przesuną – mówi Ernesto Torres Cantú, globalny szef international w Citi.
Departament Wydajności Rządowej miał przynieść podatnikom biliony dolarów oszczędności. Jak na razie chwali się zaoszczędzeniem 160 mld USD, ale realne cięcia były prawdopodobnie kilka razy niższe, a kontrowersje związane z pracą tej instytucji bardzo duże.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas