Miliardy w gotówce denominowanej w walutach krajowych, które zostały porzucone, pozostają tam. Według szacunków Bloomberga, suma, którą można jeszcze wymienić w bankach centralnych kontynentu, wynosi około 8,5 miliarda euro (9,6 miliarda dolarów). Nie jest jasne, ile faktycznie zostanie zamienionych — podobnie jak powody, dla których do tej pory tego nie było. Potencjalne wyjaśnienia wahają się od zapomnianych oszczędności ukrytych pod materacami po pamiątki z innej epoki. Wiadomo, że zdecydowana większość znajduje się w Niemczech, gdzie gotówka cieszy się popularnością, a Bundesbank zapowiedział, że będzie kontynuował wymianę marek niemieckich przez nieograniczony czas. Inne kraje nie są tak cierpliwe: Francja, Hiszpania i Włochy przestały wymieniać stare pieniądze. Portugalia przestała wymieniać monety escudo i zrezygnuje z opcji zamiany pieniądza papierowego w lutym.
Gotówka euro została po raz pierwszy wprowadzona 1 stycznia 2002 r. — trzy lata po narodzinach wspólnej waluty. Początkowo była używana w 12 z obecnych państw członkowskich strefy euro, a Cypr, Estonia i inne przyjęły go kilka lat później.
Europejski Bank Centralny realizuje teraz plany opracowania nowych banknotów. Mają one zostać przeprojektowane do 2024 r., a instytucja może również wprowadzić cyfrowe euro w tym dziesięcioleciu.