Bitcoin pod bardzo silną presją

Zacieśnianie polityki pieniężnej przez Fed źle wpływa na kurs.

Publikacja: 22.01.2022 08:37

Bitcoin pod bardzo silną presją

Foto: Bloomberg

Bitcoin tracił w piątek po południu 9 proc., a jego kurs spadł poniżej 38 tys. USD, do najniższego poziomu od pięciu miesięcy. Ethereum zniżkowało o ponad 12 proc., do 2,7 tys. USD. Kapitalizacja rynku kryptowalut zmniejszyła się w ciągu 24 godzin o ponad 150 mld USD.

Piątkowa sytuacja na rynku kryptowalut była wiązana przez analityków z korektą na Wall Street i oczekiwaniami inwestorów dotyczących bardziej „jastrzębiej" polityki Fedu. – Jest nieco rozczarowujące, że bitcoin nie zareagował pozytywnie na wzrost rentowności amerykańskich obligacji – twierdzi Edward Moya, analityk Oanda.

Do przeceny mocno przyczyniła się również czwartkowa propozycja Banku Rosji wprowadzenia zakazu „wydobycia" kryptowalut i handlu nimi na terenie Federacji Rosyjskiej. Kryptowaluty są, w opinii rosyjskiego banku centralnego, obciążeniem dla systemu energetycznego i zagrożeniem dla stabilności systemu finansowego oraz monetarnej suwerenności kraju.

Rynek kryptowalut jest już pod presją od wielu tygodni. Bitcoin od początku roku stracił 15 proc. wobec dolara, a przez ostatnie trzy miesiące zniżkował o blisko 40 proc. Jeszcze w listopadzie płacono za niego prawie 69 tys. USD.

– Obawy przed zakazem „wydobycia" w Rosji, skutki ograniczania skupu aktywów przez banki centralne oraz problemy regulacyjne w niektórych krajach mocniej wpływają na decyzje w handlu oraz inwestycyjne niż długoterminowe fundamenty – wskazuje Jason Dean, analityk firmy Quantum Economics.

Analitycy Bloomberg Intelligence zwracają uwagę na dużą korelację pomiędzy bitcoinem a przebiegiem programów ilościowego luzowania polityki pieniężnej (QE) przez Fed. W okresach ilościowego luzowania polityki bitcoin zwykle zyskiwał, a w czasie ograniczania lub wstrzymywania QE tracił na wartości. Jego przecena w drugiej połowie 2011 r. i w 2018 r. zbiegła się z ograniczaniem przez Fed sumy bilansowej. Obecnie Rezerwa Federalna znów ogranicza skup aktywów i szykuje się do podwyżek stóp procentowych. To, według analityków Bloomberg Intelligence, powinno tworzyć trudne środowisko dla kryptowalut w pierwszej połowie 2022 r. HK

Gospodarka światowa
Apple spółką wartościową? Rekordowe 110 miliardów dolarów na skup akcji
Gospodarka światowa
Strefa euro wróciła do wzrostów. Powiew optymizmu
Gospodarka światowa
USA. Vibecesja, czyli gdy dane rozmijają się z nastrojami zwykłych ludzi
Gospodarka światowa
USA: Odczyt PKB rozczarował inwestorów
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO
Gospodarka światowa
PKB USA rozczarował w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
Nastroje niemieckich konsumentów nadal się poprawiają