Nowy rząd Morawieckiego: kto będzie zarządzał finansami i gospodarką

Andrzej Kosztowniak, były prezydent Radomia, będzie ministrem finansów w tymczasowym gabinecie Mateusza Morawieckiego. Nie brakuje innych zaskakujących nominacji.

Publikacja: 27.11.2023 17:15

Nowy rząd Morawieckiego: kto będzie zarządzał finansami i gospodarką

Foto: Fotorzepa/ Jerzy Dudek

Prezydent Andrzej Duda w poniedziałek po południu dokonał zaprzysiężenia nowego rządu Mateusza Morawieckiego. Przyjrzeliśmy się szefom tzw. resortów gospodarczych. Jest tu trochę niespodzianek i trochę „naturalnych” awansów z wiceministrów na ministrów.

Duże przetasowania

Największym chyba zaskoczeniem jest to, że stanowisko ministra finansów objął Andrzej Kosztowniak. To polityki i samorządowiec, poseł PiS od trzech kadencji, wcześniej (w latach 2006-2014) prezydentem Radomia. Dotychczas nie kojarzył się za bardzo z finansami państwa. Kosztowniak zastąpi na tym stanowisku Magdalenę Rzeczkowską.

Na czele resortu rozwoju stanie z kolei Marlena Maląg, zastępując Waldemara Budę. Marlena Maląg dotychczas była szefową Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w rządzie PiS, więc jest to też dosyć zaskakujące przetasowanie.

Czytaj więcej

Morawiecki: Zmiany w spółkach Skarbu Państwa będą niesprawiedliwe

Fachowcy i specjaliści

Schedę po Jacku Sasinie, ministrze aktywów państwowych obejmie Marzena Małek, dotychczasowa dyrektor generalnego tego resortu. Na stronie resortu czytamy, że Małek jest również członkinią rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa - Grupy Azoty i TFI PZU. Wcześniej była m.in. prezeską Enea Power&Gas Trading oraz członkinią zarządu spółki PL.2012+, operatora PGE Narodowego. Pracowała też w kancelarii prezydenta RP, a jeszcze wcześniej – jak donoszą media - była bibliotekarką.

Nowy minister infrastruktury (następca Andrzeja Adamczyka) to Alvin Gajadhur, od 2017 r. Główny Inspektor Transportu Drogowego.

Awans o oczko w górę

Mniejsze zdziwienie budzić może awans Małgorzaty Jarosińska-Jedynak na minister funduszy i polityki regionalnej. Bo to dotychczasowa wiceminister tego resortu, a latach 2019-2020 – nawet jego szefowa. Zastąpi odchodzącego Grzegorza Pudę.

Podobnie z piastowanego jeszcze do niedawna stanowiska wiceministra na fotel ministra wskoczyła Anna Łukaszewska-Trzeciakowska w resorcie klimatu i środowiska (jako następczyni Anny Moskwy) oraz Anna Gembicka w resorcie rolnictwa (jako następczyni Roberta Telusa).

Gospodarka krajowa
Odblokowanie pieniędzy z Unii pobudzi gospodarkę i inwestycje
Materiał Promocyjny
ESG W NIERUCHOMOŚCIACH
Gospodarka krajowa
Zapaści na rynku pracy nie było i nie ma
Gospodarka krajowa
Wydatki konsumpcyjne biorą rozbieg do skoku
Gospodarka krajowa
Ruch w sklepach odżywa powoli
Gospodarka krajowa
Konsumenci mają coraz większą ochotę na duże wydatki
Gospodarka krajowa
Łukasz Tarnawa, BOŚ: Poprzeczka dla podwyżek stóp jest wysoko