Nowy rząd Morawieckiego: kto będzie zarządzał finansami i gospodarką

Andrzej Kosztowniak, były prezydent Radomia, będzie ministrem finansów w tymczasowym gabinecie Mateusza Morawieckiego. Nie brakuje innych zaskakujących nominacji.

Publikacja: 27.11.2023 17:15

Nowy rząd Morawieckiego: kto będzie zarządzał finansami i gospodarką

Foto: Fotorzepa/ Jerzy Dudek

Prezydent Andrzej Duda w poniedziałek po południu dokonał zaprzysiężenia nowego rządu Mateusza Morawieckiego. Przyjrzeliśmy się szefom tzw. resortów gospodarczych. Jest tu trochę niespodzianek i trochę „naturalnych” awansów z wiceministrów na ministrów.

Duże przetasowania

Największym chyba zaskoczeniem jest to, że stanowisko ministra finansów objął Andrzej Kosztowniak. To polityki i samorządowiec, poseł PiS od trzech kadencji, wcześniej (w latach 2006-2014) prezydentem Radomia. Dotychczas nie kojarzył się za bardzo z finansami państwa. Kosztowniak zastąpi na tym stanowisku Magdalenę Rzeczkowską.

Na czele resortu rozwoju stanie z kolei Marlena Maląg, zastępując Waldemara Budę. Marlena Maląg dotychczas była szefową Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w rządzie PiS, więc jest to też dosyć zaskakujące przetasowanie.

Czytaj więcej

Morawiecki: Zmiany w spółkach Skarbu Państwa będą niesprawiedliwe

Fachowcy i specjaliści

Schedę po Jacku Sasinie, ministrze aktywów państwowych obejmie Marzena Małek, dotychczasowa dyrektor generalnego tego resortu. Na stronie resortu czytamy, że Małek jest również członkinią rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa - Grupy Azoty i TFI PZU. Wcześniej była m.in. prezeską Enea Power&Gas Trading oraz członkinią zarządu spółki PL.2012+, operatora PGE Narodowego. Pracowała też w kancelarii prezydenta RP, a jeszcze wcześniej – jak donoszą media - była bibliotekarką.

Nowy minister infrastruktury (następca Andrzeja Adamczyka) to Alvin Gajadhur, od 2017 r. Główny Inspektor Transportu Drogowego.

Awans o oczko w górę

Mniejsze zdziwienie budzić może awans Małgorzaty Jarosińska-Jedynak na minister funduszy i polityki regionalnej. Bo to dotychczasowa wiceminister tego resortu, a latach 2019-2020 – nawet jego szefowa. Zastąpi odchodzącego Grzegorza Pudę.

Podobnie z piastowanego jeszcze do niedawna stanowiska wiceministra na fotel ministra wskoczyła Anna Łukaszewska-Trzeciakowska w resorcie klimatu i środowiska (jako następczyni Anny Moskwy) oraz Anna Gembicka w resorcie rolnictwa (jako następczyni Roberta Telusa).

Gospodarka krajowa
Prezes NBP Adam Glapiński zignorował Sejm. Sprawozdanie przedstawiła Marta Kightley
Materiał Promocyjny
Financial Controlling Summit
Gospodarka krajowa
Rząd chce „prawnego mechanizmu” komunikacji pomiędzy NBP-MF przy opracowywaniu budżetu
Gospodarka krajowa
Bezrobocie spadnie w lipcu i będzie rosło od września
Gospodarka krajowa
Sprzedaż detaliczna wzrosła zaskakująco słabo. Co się dzieje?
Gospodarka krajowa
W lipcu pogorszyły się nastroje polskich konsumentów
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce nieznacznie przyspieszyła. GUS podał najnowsze dane