– Od marca tego roku obserwujemy co miesiąc wyłącznie spadki liczby ofert pracy – zwraca uwagę Katarzyna Zimińska z agencji zatrudnienia Adecco Poland, komentując najnowsze dane z analizy Job Market Insights i Adecco Poland dotyczącej lipcowej rekrutacji w internecie. Według niej, w ubiegłym miesiącu na portalach pracy i mediach społecznościowych w Polsce opublikowano niespełna 344,8 tys. ofert zatrudnienia, czyli prawie o 19 tys. mniej niż w czerwcu i niemal o 100 tys. mniej niż w rekordowym marcu tego roku.
Lepiej sobie radzą duże portale; na Pracuj.pl należącym do giełdowej Grupy Pracuj ukazało się w lipcu 86,5 tys. ofert zatrudnienia, o 1,5 proc. więcej niż rok wcześniej
Zmiana trendu
– Wiele firm, biorąc pod uwagę m.in. wojnę na Ukrainie i niestabilną sytuację geopolityczną, zdecydowało się na ograniczenie, a wręcz zamknięcie produkcji, która bezpośrednio jest powiązana z eksportem. Inne firmy, które jeszcze do niedawna aktywnie poszukiwały nowych pracowników i talentów, dzisiaj skupiają się raczej na ustabilizowaniu sytuacji i utrzymaniu w swoich szeregach obecnych specjalistów – tłumaczy Piotr Tomiak, dyrektor outsourcingu w Adecco Poland.
Co gorsza, to widoczne od wiosny hamowanie na rynku pracy może być wkrótce jeszcze silniejsze. Według danych z najnowszego miesięcznego indeksu koniunktury, który przygotowują Polski Instytut Ekonomiczny i Bank Gospodarstwa Krajowego, a który opisujemy jako pierwsi, po raz pierwszy od początku 2021 r. więcej firm zamierza ograniczać niż zwiększać liczbę pracowników. W planach na najbliższe trzy miesiące tylko co dziesiąta firma ma wzrost zatrudnienia. To najmniej od ponad półtora roku. Jednocześnie do 12 proc. wzrósł odsetek pracodawców, którzy przymierzają się do zmniejszenia poziomu zatrudnienia. – Na świecie i w Polsce zaczynamy odczuwać pierwsze symptomy spowolnienia gospodarczego – komentuje Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora ds. badań i analiz w PIE. Jak dodaje, w sektor przedsiębiorstw coraz mocniej uderzają rosnące ceny energii, a dodatkowo w firmach spadają zamówienia na produkty i usługi.