Mniej w euro i dolarach, więcej w ujęciu złotowym

Zadłużenie zagraniczne Polski wynosiło w końcu ubiegłego roku 200,7 mld euro – wynika z danych opublikowanych wczoraj przez Narodowy Bank Polski.

Publikacja: 05.10.2010 01:15

Mniej w euro i dolarach, więcej w ujęciu złotowym

Foto: GG Parkiet

W ostatnim kwartale spadło o 2,1 mld euro. Przez ostatnie cztery kwartały przyrosło o 25,4 mld euro.

Spadek miał miejsce również w przeliczeniu na dolary. Natomiast w przeliczeniu na złote mieliśmy do czynienia ze wzrostem o niemal 49 mld zł, do 831,9 mld zł (to efekt osłabienia złotego). Oznacza to, że zadłużenie zagraniczne Polski stanowiło w końcu czerwca 60,5 proc. rocznego produktu krajowego brutto.

Spadek zagranicznych zobowiązań Polski to efekt zmniejszenia zadłużenia przez sektor publiczny i banki. Zadłużenie zagraniczne sektora publicznego wynosiło w końcu czerwca 63,2 mld euro. W samym II kwartale spadło o 2,5 mld euro. Biorąc pod uwagę cztery kwartały zakończone w czerwcu, zwiększyło się o 13,4 mld euro. Zobowiązania sektora bankowego zmniejszyły się o 2,3 mld euro, do 45,7 mld euro.

Zadłużenie przedsiębiorstw wynosiło w czerwcu 86,4 mld euro. W ich przypadku znaczącą część stanowią kredyty uzyskane od inwestorów bezpośrednich – zagranicznych firm, które sprawują kontrolę nad polskimi podmiotami. Takie kredyty miały w końcu czerwca wartość 46,5 mld euro. W ostatnim kwartale zagraniczni inwestorzy zwiększyli ten rodzaj zaangażowania w swoich polskich filiach o 2,4 mld euro. Biorąc pod uwagę ostatnie cztery kwartały, wartość kredytów od inwestorów bezpośrednich wzrosła o 12,1 mld euro.

Zagraniczni inwestorzy biorą pod uwagę nie tylko ogólną wartość zadłużenia każdego kraju. Liczy się przede wszystkim to, jak dużą jego część trzeba będzie spłacić w najbliższym czasie.

W przypadku Polski zadłużenie krótkoterminowe – czyli o terminie spłaty nieprzekraczającym roku – stanowiło w czerwcu 25,7 proc. całkowitej kwoty zobowiązań. W porównaniu z czerwcem 2009 r. ten udział spadł o 1,1 pkt proc. W II kwartale bieżącego roku wzrósł natomiast o 1,6 pkt proc.

Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu w dół. Optymizm w branży dawno tak nie tąpnął
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce wyraźnie w dół. Jest najniższa od miesięcy
Gospodarka krajowa
Podatek katastralny w Polsce? „Nieodzowny”
Gospodarka krajowa
Rynek usług ładowania e-aut czeka konsolidacja
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka krajowa
Co gryzie polskiego konsumenta?
Gospodarka krajowa
Spółki toną w raportach. Deregulacja chce to zmienić. Znamy szczegóły postulatów