Poprawa, ale nierówna

Sytuacja finansowa w przemyśle poprawia się. Ale często wzrost rentowności okupiony jest spadkiem liczby firm, które uzyskują zysk, albo wynika z przejęć lub poprawiania wyników na działalności finansowej – wynika z danych GUS za trzy kwartały 2010 r.

Publikacja: 27.11.2010 00:49

Poprawa, ale nierówna

Foto: Bloomberg

Wśród branż przemysłowych liderami rentowności netto są: górnictwo, informacja i komunikacja, farmacja oraz energetyka, producenci napojów i elementów przydatnych dla budownictwa.

Górnictwo zawdzięcza ponad 13-proc. rentowność obrotu netto bardzo dobrej kondycji miedzi. W górnictwie węgla rentowność obrotu wynosi 4,7 proc. i jest o 0,1 pkt proc. wyższa niż rok wcześniej. Z danych resortu gospodarki wynika z kolei, że w 2010 r. kopalnie nie inwestują, bo ich płynność finansowa I stopnia wynosi ponad 54 proc. i jest jedną z wyższych w całym przemyśle.

Z danych GUS wynika, że w ciągu trzech kwartałów wskaźnik rentowności netto wyniósł przeciętnie 4,6 proc. wobec 4,2 proc. rok temu. Poprawę rentowności odnotowano w większości branż – poza działalnością związaną z edukacją, obsługą rynku nieruchomości, informacją i komunikacją, kulturą, rozrywką i rekreacją, budownictwem oraz opieką zdrowotną i pomocą społeczną.

– Niepokoi mnie to, co dzieje się w budownictwie. Chociaż branża ma sporo pieniędzy na inwestycje infrastrukturalne, w tym środki z Unii Europejskiej, to wciąż rzeczywista poprawa jest znacznie powolniejsza, niż przewidywano przed kilkoma miesiącami. – mówi Elżbieta Adamowicz, szefowa Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH. Jej zdaniem ten rok jest dobry dla przetwórstwa przemysłowego i dla transportu. Rentowność obrotu netto w budownictwie jest taka sama jak w zeszłym roku – 5,3 proc.

Dla producentów żywności ten rok nie jest łatwy. Powód? Rekordowo drogie surowce. – One dokuczają firmom już od dłuższego czasu, choć w tym roku tendencja się nasiliła. Drogie są już nie tylko kakao czy pszenica, ale też soja, bakalie, mąka i wszelkie opakowania. Jeżeli ten trend będzie się utrzymywać, to w dłuższym terminie może się to odbić na wynikach spółek – komentuje Tomasz Manowiec, analityk BM BGŻ. W tym roku poprawiła się sytuacja w firmach produkujących tekstylia: wzrosła nie tylko rentowność (4,4 proc. w tym roku w porównaniu z 1,8 proc. w roku ubiegłym), ale też więcej firm w branży ma zysk netto.

Gorsze są zaś wyniki producentów odzieży. – Tyle że tu firmy, które projektują, wybierają materiały, ale same nie szyją, lecz jedynie sprzedają gotowe wyroby, zaliczane są statystycznie do handlu, a nie do producentów odzieży – przypomina Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, ekonomistka PKPP?Lewiatan. Zwraca uwagę na coraz lepszą kondycję gastronomii i zakwaterowania oraz energetyki i farmacji.

Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu w dół. Optymizm w branży dawno tak nie tąpnął
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce wyraźnie w dół. Jest najniższa od miesięcy
Gospodarka krajowa
Podatek katastralny w Polsce? „Nieodzowny”
Gospodarka krajowa
Rynek usług ładowania e-aut czeka konsolidacja
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka krajowa
Co gryzie polskiego konsumenta?
Gospodarka krajowa
Spółki toną w raportach. Deregulacja chce to zmienić. Znamy szczegóły postulatów