Średnia stawka na rynku polskim dla płatności kartami debetowymi wynosi około 1,6 proc. wartości transakcji. Średnia w Unii Europejskiej to około 0,7 proc.
„NBP dołoży wszelkich starań, aby nie dopuścić do zahamowania rozwoju obrotu bezgotówkowego w Polsce, ale jeśli uzna, iż nader wysoka w Polsce opłata interchange zagraża dalszemu rozwojowi rynku kart płatniczych, to nie będzie powstrzymywał inicjatyw o charakterze regulacyjnym w tym zakresie" – napisano w raporcie.
Opłata interchange jest prowizją wypłacaną przez agenta rozliczeniowego na rzecz banku wydawcy od każdej transakcji bezgotówkowej. Może być ustalana przez członków organizacji kart płatniczych (tak jest w przypadku Visy) lub przez same organizacje (to rozwiązanie przyjął MasterCard). Beneficjentami interchange są banki wydawcy kart płatniczych.
Z kolei opłata akceptanta (np. sklep, punkt usługowy, który ma terminal) jest pobierana przez agenta rozliczeniowego od sprzedawcy za każdą zaakceptowaną transakcję. Agenci rozliczeniowi ponoszą szereg dodatkowych opłat na rzecz organizacji płatniczych.
Opłaty dodatkowe są doliczane przez agentów rozliczeniowych do opłaty akceptanta, która składa się z opłaty interchange, opłat dodatkowych oraz marży agenta rozliczeniowego.