Inflacja najwyższa od niemal 10 lat

Roczna inflacja wyniosła w maju br. 5 proc. wobec 4,5 proc. miesiąc wcześniej - podał GUS. Ankietowani przez nas analitycy oczekiwali wyniku na poziomie 4,5 proc. Roczna inflacja w maju była najwyższa od sierpnia 2001 r.

Aktualizacja: 25.02.2017 15:57 Publikacja: 15.06.2011 15:05

Inflacja najwyższa od niemal 10 lat

Foto: Fotorzepa, Darek Golik dk Darek Golik

Wyższe od prognoz dane zwiększają prawdopodobieństwo kolejnej podwyżki stóp procentowych. Spowodowało to umocnienie złotego po publikacji danych. Za euro o 14.15 płacono na rynku międzybankowym 3,9396 zł wobec 3,9485 zł tuż przed publikacją danych.

– Dla Rady Polityki Pieniężnej niewątpliwie tak wysoki odczyt jest bardzo niekomfortowy, szczególnie tuż po ogłoszeniu przerwy w cyklu zaostrzania polityki monetarnej. Naszym zdaniem, rada nie zdecyduje się na odwołanie tych niedawnych deklaracji i na podwyżkę stóp już w lipcu” – skomentował jednak Tomasz Kaczor, główny ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego. - Przed nami trzy miesiące, w których zmiany cen żywności mogą mieć duży wpływ na inflację i spodziewamy się, że jej członkowie będą chcieli zobaczyć, jak wpłyną one na dynamikę cen. Jednak niewątpliwie dzisiejsze dane przybliżają podwyżkę stóp.

Średnio ceny żywności i napojów bezalkoholowych w maju zostały podniesione o 1,3 proc., a w skali roku wzrost wynosił w maju 8,8 proc. W kwietniu roczny wzrost cen żywności wynosił 7,2 proc. W porównaniu z kwietniem ceny zostały podniesione średnio o 0,6 proc.

"Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie wyższe ceny żywności (o 1,3 proc.) oraz odzieży i obuwia (o 1,9 proc.), które podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 0,30 pkt proc. i 0,09 pkt proc." - napisał w komunikacie GUS.

W skali roku ceny odzieży i obuwia zostały podniesione o 0,9 proc. Był to pierwszy roczny wzrost tego składnika inflacji od grudnia 2001 r.

[ramka]

[b]Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista BRE Banku SA: [/b]

Jest ogromne zaskoczenie. Można powiedzieć, że zdrowie, odzież i obuwie, żywność to są rzeczy, które dołożyły się do tego wzrostu. Jednak co konkretnie zadziałało w kategorii zdrowie, trudno powiedzieć. Zobaczymy co teraz się będzie działo z inflacją, czy zacznie spadać. Ale na pewno na rynku to jest szok i będzie przecena i oczekiwania na podwyżki stóp procentowych. My oczekujemy, że w miesiącach letnich inflacja trochę spadnie, ale ciągle będziemy grubo powyżej 4,5 procent.

[b]Wojciech Matysiak, analityk Banku Pekao SA:[/b]

To bardzo zaskakujące dane, nawet najbardziej pesymistyczne prognozy nie wskazywały na tak wysoki wskaźnik. Odpowiedzialne za nie są przede wszystkim ceny żywności. W koszyku pojawiły się świeże owoce i warzywa - mają większe znaczenie w tym miesiącu, stąd trudności analityków z oszacowaniem wartości inflacji. Duży wpływ miała także odzież i obuwie. W pozostałych kategoriach nie było niespodzianek. Cały czas obserwujemy stabilny wzrost inflacji w sektorze usług. To będzie przekładało się na wzrost inflacji bazowej w nadchodzących miesiącach.

Takie dane zdecydowanie zwiększają szanse na podwyżkę stóp. Może nie w lipcu, bo po trzech kolejnych podwyżkach RPP może chcieć się wstrzymać. Do podwyżki może dojść we wrześniu lub październiku. Wiele będzie zależało od wpływu cen żywności na inflację w wakacje. Choć inflacja może trochę spaść z tych pięciu procent, już w czerwcu, ale i tak na jesieni RPP podwyższy stopy, bo inflacja jest i tak zdecydowanie powyżej górnej granicy celu inflacyjnego. [/ramka]

Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu w dół. Optymizm w branży dawno tak nie tąpnął
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce wyraźnie w dół. Jest najniższa od miesięcy
Gospodarka krajowa
Podatek katastralny w Polsce? „Nieodzowny”
Gospodarka krajowa
Rynek usług ładowania e-aut czeka konsolidacja
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka krajowa
Co gryzie polskiego konsumenta?
Gospodarka krajowa
Spółki toną w raportach. Deregulacja chce to zmienić. Znamy szczegóły postulatów