Sytuacja w strefie euro argumentem za cięciem stóp w Polsce

Część członków Rady Polityki Pieniężnej na listopadowym posiedzeniu RRP wskazywała, że sytuacja w strefie euro i obniżenie stóp przez Europejski Bank Centralny mogą uzasadniać cięcie stóp w Polsce - wynika z opublikowanych w czwartek minutes z listopadowego posiedzenia RPP.

Aktualizacja: 24.02.2017 03:56 Publikacja: 17.11.2011 14:06

Sytuacja w strefie euro argumentem za cięciem stóp w Polsce

Foto: Fotorzepa, Szymon Łaszewski SL Szymon Łaszewski

"Niektórzy członkowie Rady wskazywali, że dla polityki pieniężnej NBP bardzo ważna jest sytuacja w strefie euro, gdzie znaczące pogorszenie perspektyw wzrostu gospodarczego skłoniło Europejski Bank Centralny do obniżenia w listopadzie stóp procentowych. W tym kontekście członkowie ci oceniali, że obniżenie stóp procentowych NBP w pewnej perspektywie może być uzasadnione" - napisano w sprawozdaniu z listopadowego posiedzenia RPP.

Część analityków sądzi, że RPP może dokonać pierwszej obniżki stóp w I kwartale 2012 r.

Na listopadowym posiedzeniu RPP inni członkowie rady oceniali jednak, że w kolejnych kwartałach bardziej prawdopodobne jest podnoszenie niż obniżanie stóp - "w przypadku gdyby krajowa aktywność gospodarcza okazała się odporna na spowolnienie wzrostu PKB za granicą i przez to ograniczenie presji inflacyjnej wynikające z pogorszenia koniunktury okazało się mniejsze niż się obecnie oczekuje".

Na listopadowym posiedzeniu RPP zajmowała się również kursem złotego, którego osłabienie jest jedną z przyczyn ostatniego wzrostu inflacji.

"Część członków rady podkreślała, że obecnie kurs złotego jest relatywnie słaby i jeżeli sytuacja na międzynarodowych rynkach finansowych się ustabilizuje, to można oczekiwać powrotu do trendu aprecjacyjnego" - napisano w sprawozdaniu z posiedzenia.

Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu w dół. Optymizm w branży dawno tak nie tąpnął
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce wyraźnie w dół. Jest najniższa od miesięcy
Gospodarka krajowa
Podatek katastralny w Polsce? „Nieodzowny”
Gospodarka krajowa
Rynek usług ładowania e-aut czeka konsolidacja
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka krajowa
Co gryzie polskiego konsumenta?
Gospodarka krajowa
Spółki toną w raportach. Deregulacja chce to zmienić. Znamy szczegóły postulatów