Taki ma być skutek spowolnienia tempa wzrostu gospodarczego w krajach zaliczanych do kategorii emerging markets, a także rządowych działań przeciwko rosnącej nierówności dochodów.

– Ponieważ gospodarka rozwija się cyklicznie, to również obecny okres szybkiego mnożenia bogactwa zbliża się do końca – uważają autorzy raportu opublikowanego przez UBS i PwC. – Podatki, dążenia do społecznej równości, spadek cen aktywów i napięcia geopolityczne będą miały prawdopodobnie znaczący wpływ na tworzenie wielkiego bogactwa – wyjaśnia raport.

UBS, największy na świecie zarządzający pieniędzmi bogatych, i PwC obliczyły, że w minionych 20 latach 917 startujących od początku miliarderów zgromadziło 3,6 bln USD. Równie szybko przed stu laty powstawały fortuny w USA. Większość obecnych miliarderów ma ponad 60 lat, a przekazywanie majątku następnym pokoleniom na ogół nie sprzyja jego mnożeniu.