Prognozowanie to sztuka, której można się nauczyć

Po siedmiu edycjach konkursu na najlepszego analityka makroekonomicznego roku widać, że niektórym ekonomistom udaje się systematycznie formułować trafne prognozy.

Publikacja: 29.06.2015 16:59

Laureaci konkursu na analityka makroekonomicznego 2014 r. – Ignacy Morawski, Tomasz Kaczor, Przemysł

Laureaci konkursu na analityka makroekonomicznego 2014 r. – Ignacy Morawski, Tomasz Kaczor, Przemysław Kwiecień – z Małgorzatą Zaleską z zarządu NBP, Pawłem Jabłońskim („Rzeczpospolita”) i Andrzejem Stecem („Parkiet”).

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński Robert Gardziński

Na początku czerwca już po raz siódmy redakcje „Parkietu" i „Rzeczpospolitej" we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim wyłoniły najlepszych polskich analityków makroekonomicznych. Ocenialiśmy trafność ich prognoz na 2014 r. dla pięciu kluczowych wskaźników gospodarczych. Największym wyczuciem gospodarki wykazał się w ub.r. Przemysław Kwiecień, główny ekonomista domu maklerskiego X-Trade Brokers, przed Ignacym Morawskim, głównym ekonomistą FM Banku PBP oraz Tomaszem Kaczorem, głównym ekonomistą Banku Gospodarstwa Krajowego. Na kolejnych stronach przedstawiamy ich opinie dotyczące perspektyw polskiej gospodarki w kolejnych kwartałach. Publikujemy również analizę Pawła Mizerskiego, głównego ekonomisty AXA TFI, który był najlepszy w prognozowaniu salda obrotów bieżących oraz dynamiki inwestycji (trzy pozostałe wskaźniki uwzględniane w konkursie to roczna dynamika PKB, roczna dynamika cen konsumpcyjnych oraz stopa bezrobocia) oraz rozmowy z Wojciechem Zatoniem, ekonomistą z Uniwersytetu Łódzkiego, jednym z najlepszych prognostów stopy bezrobocia, oraz z prezesem koła naukowego 4Future z tej samej uczelni, które zostało wyróżnione jako najlepszy studencki zespół analityczny uczestniczący w rywalizacji.

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów parkiet.com

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji Parkiet.com

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Gospodarka krajowa
Joanna Maćkiewicz-Pandera, Forum Energii: Luka inwestycyjna w Polsce czeka na KPO
Gospodarka krajowa
Wskaźnik PMI dla Polski spadł m/m do 45,9 pkt w kwietniu
Gospodarka krajowa
MF: Od 2025 roku wchodzimy na ścieżkę redukcji deficytu
Gospodarka krajowa
GUS: Inflacja wyniosła 2,4% r/r w kwietniu wg wstępnych danych; konsensus: 2,4% r/r
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO
Gospodarka krajowa
Groźne prognozy Ministerstwa Finansów dla długu
Gospodarka krajowa
Naprawa polskich finansów zajmie kilka lat. MF przedstawia tzw. białą księgę