Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 29.06.2015 16:59 Publikacja: 29.06.2015 16:59
Laureaci konkursu na analityka makroekonomicznego 2014 r. – Ignacy Morawski, Tomasz Kaczor, Przemysław Kwiecień – z Małgorzatą Zaleską z zarządu NBP, Pawłem Jabłońskim („Rzeczpospolita”) i Andrzejem Stecem („Parkiet”).
Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński Robert Gardziński
Na początku czerwca już po raz siódmy redakcje „Parkietu" i „Rzeczpospolitej" we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim wyłoniły najlepszych polskich analityków makroekonomicznych. Ocenialiśmy trafność ich prognoz na 2014 r. dla pięciu kluczowych wskaźników gospodarczych. Największym wyczuciem gospodarki wykazał się w ub.r. Przemysław Kwiecień, główny ekonomista domu maklerskiego X-Trade Brokers, przed Ignacym Morawskim, głównym ekonomistą FM Banku PBP oraz Tomaszem Kaczorem, głównym ekonomistą Banku Gospodarstwa Krajowego. Na kolejnych stronach przedstawiamy ich opinie dotyczące perspektyw polskiej gospodarki w kolejnych kwartałach. Publikujemy również analizę Pawła Mizerskiego, głównego ekonomisty AXA TFI, który był najlepszy w prognozowaniu salda obrotów bieżących oraz dynamiki inwestycji (trzy pozostałe wskaźniki uwzględniane w konkursie to roczna dynamika PKB, roczna dynamika cen konsumpcyjnych oraz stopa bezrobocia) oraz rozmowy z Wojciechem Zatoniem, ekonomistą z Uniwersytetu Łódzkiego, jednym z najlepszych prognostów stopy bezrobocia, oraz z prezesem koła naukowego 4Future z tej samej uczelni, które zostało wyróżnione jako najlepszy studencki zespół analityczny uczestniczący w rywalizacji.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Rada Polityki Pieniężnej obniży 7 maja stopy procentowe o 50 punktów bazowych - niemal jednogłośnie uważa blisko 20 ekonomistów i zespołów analitycznych ankietowanych przez „Rzeczpospolitą” i „Parkiet”.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
PMI dla polskiego sektora przetwórczego wyniósł w kwietniu 50,2 pkt – podało S&P Global. Wskaźnik trzeci raz z rzędu jest powyżej neutralnego poziomu 50 pkt, acz jednocześnie najniżej od trzech miesięcy. Niepokoją m.in. nastroje w branży.
Inflacja w Polsce w kwietniu wyniosła 4,2 proc. rok do roku – podał w środę Główny Urząd Statystyczny (GUS) w szybkim szacunku.
Większość uczestników Panelu Ekonomistów z życzliwością patrzy na ewentualność wprowadzenia w Polsce podatku katastralnego. Resort finansów tego nie planuje.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
W najbliższych pięciu latach połowa z dziesięciu największych operatorów może zmienić inwestora. Wartość potencjalnych transakcji fuzji i przejęć mogłaby sięgnąć miliarda złotych.
W kwietniu ponownie wzrosły obawy Polaków o przyszłość. Strach przed bezrobociem jest najsilniejszy od dwóch lat.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas