Konkurs miał pierwotnie rozpocząć się w miniony poniedziałek, ale z przyczyn niezależnych od organizatora, rejestracja została o tydzień przedłużona. Startować w projekcie można jako indywidualny inwestor lub w ramach koła naukowego danej uczelni. Na laureatów czekają atrakcyjne nagrody, m.in. staże i praca na stanowisku tradera w HFT Brokers DM, który jest głównym partnerem wydarzenia.

- Poprzednie edycje Project Trader okazały się sukcesem, tym bardziej cieszymy się, że możemy być partnerem tak wartościowego projektu. Rynek pokazuje, że coraz młodsze osoby mają aspiracje do pracy w obszarze rynków inwestycyjnych, a nam zależy na tym, by zdobywały wiedzę z najlepszych źródeł – mówi Tomasz Rulka, członek zarządu HFT Brokers DM. Project Trader to bowiem nie tylko rywalizacja inwestycyjna. Tak jak w poprzednich edycjach, w tym roku również silny nacisk kładziony jest na aspekt edukacyjny. W październiku, w najważniejszych uczelniach w Polsce: na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu, Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytecie Wrocławskim i Politechnice w Białymstoku odbyły się wykłady i szkolenia prowadzone przez specjalistów z dziedziny finansów: analityków, doradców inwestycyjnych i traderów. Podczas tych spotkań studenci mieli okazję nauczyć się w jaki sposób zarządzać swoimi pozycjami, ograniczać ryzyko czy poznać tajniki psychologii mającej wpływa na podejmowanie decyzji. Ta wiedza ma zaprocentować zarówno podczas konkursu, jak również podczas inwestowania w prywatnym zakresie.

Właściwa rywalizacja rozpoczyna się w najbliższy poniedziałek. Każdy uczestnik będzie miał do dyspozycji wirtualne 10 000 zł, które należy zainwestować w wybrane przez siebie kontrakty CFD na waluty. Inwestowanie będzie odbywało się w środowisku ograniczającym ryzyko – ALGORISK, które odpowiada realnej pracy tradera (automatyczne zamykanie stratnych pozycji w sytuacji przekroczenia zasad konkursu np. gdy jednorazowa strata na parach złotowych przekroczy 150 pipsów). Poprzeczka zawieszona jest bardzo wysoko. Triumfator poprzedniej edycji, Mateusz Dębski z Uniwersytetu Szczecińskiego, zarobił 24 proc. – Kluczem do zwycięstwa było umiejętne zarządzanie kapitałem. W trakcie rywalizacji nauczyłem się prostej zasady: ucinaj straty i pozwól rosnąć zyskom. Drugi element to panowanie nad emocjami. Z mojego doświadczenia wynika, że na foreksie nie można być za bardzo chciwym. Ważne jest także to, aby jeszcze przed otwarciem pozycji mieć plan, a potem konsekwentnie się go trzymać – mówił po zakończeniu poprzedniej edycji konkursu jej zwycięzca.

W konkursie obowiązują dwa rankingi: indywidualny i kół naukowych. Na laureatów czekają cenne nagrody. Trader z najlepszą stopą zwrotu może liczyć na dwumiesięczny, płatny staż w HFT Brokers DM z możliwością zatrudnienia, a także iPada mini. Laureat drugiego miejsca też zdobędzie dwumiesięczny płatny staż, a ponadto wybrani uczestnicy, którzy zajmą miejsca 3 – 20, mają szansę wziąć udział w rekrutacji na stanowisko tradera w HFT Brokers DM. Najlepsze koło naukowe (wynikiem jest średnia wszystkich stóp zwrotu zarejestrowanych członków koła naukowego) otrzymuje natomiast 2000 zł. Warto dodać, że organizator przewidział dodatkową nagrodę w postaci stażu w kategorii „organizacja projektu na uczelni" dla ambasadora roku.