Jeszcze bardziej zwiększył się import – o 9 proc. do 39,1 mld euro. W rezultacie ujemne saldo wymiany towarowej sięgnęło 2,1 mld euro, podczas gdy rok wcześniej było o przeszło połowę niższe wynosząc 1 mld euro.
Największy udział w polskim eksporcie w pierwszych dwóch miesiącach obecnego roku miały kraje rozwinięte – 87,8 proc. To minimalnie mniej niż w tym samym czasie przed rokiem. Do strefy euro eksportowaliśmy 81,1 proc. towarów przy 5-procentowym wzroście ich wartości (30 mld euro) w ujęciu r/r. Nieco większą, 6,3-procentową dynamikę miał eksport do krajów rozwijających się (2,5 mld euro), natomiast znacznie większą – 10-procentową – do krajów Europy Środkowo-Wschodniej (2 mld euro).
Głównym rynkiem dla polskich eksporterów pozostają Niemcy z 27,9-procentowym udziałem (rok wcześniej było to 28,3 proc.), przy czym wartość towarów z Polki jaka trafiła na ten rynek w okresie styczeń – luty wyniosła 10,3 mld euro i była o 3,3 proc. wyższa niż rok wcześniej. Kolejne pod względem wartości rynki eksportowe to Wlk. Brytania, Czechy, Francja i Holandia.
W pierwszych dwóch miesiącach roku najszybciej rósł eksport do Stanów Zjednoczonych – o 17 proc. do 1,1 mld euro. przeszło 10-procentowe tempo wzrostu odnotowano także w eksporcie do Węgier, Holandii i Rosji.