Pierwsza sesja tygodnia na globalnych rynkach przyniosła relatywnie dobre nastroje na indeksach bazowych, ze szczególnym zwróceniem uwagi na faktu wzrostów w Europie (DAX czy Eurostoxx Banks) wobec relatywnie neutralnych SPX czy NDX. Zza oceanem mamy pewne cofniecie na akcjach Nvidii co rzutuje na nastroje w branży półprzewodników, AI czy szerszy sentyment rynkowy. Globalnie inwestorzy czekają na kolejne wskazania inflacyjne oraz wyczekują zbliżających się wydarzeń politycznych w postaci debaty prezydenckiej w USA (czwartek) czy weekendowych wyborów we Francji.

Lokalnie, w ramach WIG20, warto wspomnieć o ponad 5% wzrostach akcji CD Projektu, co tłumaczone jest m.in. bardziej optymistycznymi rekomendacjami na walory spółki. Wyraźnymi wzrostami cechowały się również akcje KGHM (+6,93%) i Budimexu (+5,35%). W przypadku mniejszych walorów widoczne były również echa piątkowej sesji – wygasania instrumentów pochodnych i fixingu.

Z rynkowego punktu widzenia WIG20 był dziś liderem wzrostów w Europie. Charakterystyka wzrostów sugeruje ponownie iż ich źródła należy raczej doszukiwać się w kapitale zagranicznym.

Konrad Ryczko Analityk

Makler Papierów Wartościowych