Tydzień na GPW pod znakiem korekty

WIG20 piątkową sesję zakończył 0,5 proc. na minusie. Cały tydzień także zamknął pod kreską, ale skala przeceny nie była zbyt drastyczna.

Publikacja: 24.05.2024 17:20

Tydzień na GPW pod znakiem korekty

Foto: Fotorzepa

Kolor czerwony nie opuszcza warszawskiej giełdy w ostatnim czasie. Piątkowa sesja była już czwartą z rządu zakończoną przez WIG20 na minusie. 

Po raz kolejny byki od początku notowań zostały zepchnięte do defensywy. Znamienny jest też fakt, że w ciągu całej sesji ani razu WIG20 nie znalazł się na plusie. Po raz kolejny jednak wpisywało się to w nastroje panujące na innych rynkach, gdzie również dominował kolor czerwony.

Na GPW świecił on z różnym natężeniem. Jego najintensywniejszy odcień widzieliśmy przed startem notowań na Wall Street. Wtedy to WIG20 spadał prawie 1 proc. i niebezpiecznie zbliżył się do okrągłego poziomu 2500 pkt. Na szczęście początek sesji na rynku amerykańskim przyniósł wzrosty, a to dodało także nieco animuszu kupujący w Warszawie. Część strat udało się dzięki temu odrobić na ostatniej prostej notowań, ale WIG20 i tak zakończył dzień 0,5 proc. pod kreską. Tym razem przed przeceną nie udało się obronić średnim i małym spółkom. mWIG40 stracił 0,2 proc., zaś sWIG80 1 proc.

Czytaj więcej

S&P 500 z objęciem bessy. To zaproszenie dla niedźwiedzi?

Cały ydzień na GPW także trudno zaliczyć do udanych. Co prawda jeszcze na jego początku wydawało się, że WIG20 może przebić poziom 2600 pkt. Później jednak to podaż przejął inicjatywę i indeks stracił w ciągu tygodnia niecałe 2 proc. Mamy korektę, chociaż wciąż bardzo łagodną.

Na rynku walutowym piątek przyniósł osłabienie dolara, na czym skorzystał m.in. złoty. W górę odbijały metale szlachetne, które były ostatnio pod presją sprzedających. Złoto po południu było wyceniane na 2340 USD za uncję. Do wzrostów próbowała wrócić także ropa naftowa. Baryłka odmiany WTI znów znalazła się powyżej 77 USD.

Giełda
Europa z zadyszką w II kwartale
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży
Giełda
Analiza poranna – Spółki technologiczne korygują się
Giełda
Byki znów w natarciu na GPW
Giełda
Indeksy w Warszawie dostały skrzydeł. WIG20 pokonał poziom 2500 pkt.
Giełda
WIG20 liderem w Europie
Giełda
Efektowne wzrosty indeksów na giełdzie w Warszawie