Analiza poranna – Stopniowo coraz wyżej

Poniedziałkowa sesja na Wall Street rozkręcała się z godziny na godzinę i finalnie przyniosła przeszło 1% wzrosty w przypadku technologicznego Nasdaqa. Pozostałe spółki zyskiwały mniej, ale S&P500 dotarł już do poziomu 4550 pkt. Materializuje się zatem scenariusz stopniowego wspinania się głównych indeksów na północ. Spółki technologiczne są najwyżej od 22 miesięcy, skąd możliwy jest atak na historyczne szczyty z końca 2011 roku.

Publikacja: 21.11.2023 11:45

Analiza poranna – Stopniowo coraz wyżej

Foto: parkiet.com

Motywowane jest to hamowaniem presji inflacyjnej, co otwiera drogę do poluzowania polityki monetarnej przez największe banki centralne w przyszłym roku. Od tygodnia więc rynki grają to samo i niewiele wskazuje, aby w najbliższym czasie coś się miało zmienić. Rajd św. Mikołaja wydaje się więc możliwy i pytanie, czy nie rozpoczął się już w listopadzie.

Dziś po zamknięciu sesji na Wall Street poznamy kwartalne wyniki Nvidii, które w przypadku pozytywnej niespodzianki mogą być kolejnym impulsem do wzrostów.

Na Starym Kontynencie niemiecki Dax wybronił się wczoraj przed korektą i utrzymuje się tuż poniżej poziomu 16000 pkt. Dolar cały czas utrzymuje się pod presją, a kurs EURUSD znajduje się w okolicy 1.0950. Rentowności na rynku obligacji spadają i w przypadku amerykańskich dziesięciolatek znajdują się na poziomie 4.40%. Oczekiwania na dalszy spadek inflacji i cięcia ze strony banków centralnych pomagają notowaniom złota, które jednak pozostają poniżej 2000 dolarów za uncję.

Przecena dolara to świetny czas dla złotego. Główne pary walutowe w relacji ze złotym kreślą nowe minima. Dziś o poranku obserwujemy lekkie odreagowanie, ale i tak euro kosztuje tylko 4.36, a dolar 3.98. Na rynku walutowym pozytywnie wyróżnia się dolar australijski. To po publikacji minutek z ostatniego posiedzenia RBA, na którym podkreślano jeszcze ryzyka związane z inflacją. Dziś w kalendarium należy zwrócić głównie uwagę na wystąpienie szefowej EBC Lagarde, która może odnieść się do narosłych w ostatnich dniach oczekiwań na obniżki stóp procentowych.

US500.f; D1

US500.f; D1

BM mBanku

Rafał Sadoch, Zespół mForex, Biuro maklerskie mBanku S.A.

Giełda
Hossa trwa, ale tempo zwyżek wyhamowało
Materiał Promocyjny
Kwalifikowana pieczęć elektroniczna
Giełda
Mieszane nastroje na rynku akcji przed środową decyzją FOMC
Giełda
Balansowanie Wig20 nad 2300 punktów
Giełda
Uber czeka na debiut w S&P 500 🗽 Akcje czeka milowy skok?
Materiał Promocyjny
Finansowanie projektów związanych z odnawialnymi źródłami energii
Giełda
WIG zaczął tydzień od ustanowienia nowych szczytów hossy
Giełda
Poranek maklerów – Po dniu przerwy popyt znów górą