WIG z atakiem na szczyt

Wczoraj WIG ustanowił nowy śródsesyjny rekord, ale po południu spadł poniżej poziomu 75 tys. pkt. Dziś rano popyt był zbyt słaby, żeby wrócić ponad ten psychologiczny pułap, ale teraz się udało.

Publikacja: 21.11.2023 11:50

WIG z atakiem na szczyt

Foto: Radek Pasterski/Fotorzepa

Wczoraj WIG mocno rósł i podczas sesji ustanowił szczyt na 75 236 pkt, przebijając poziom z 8 listopada 2021 r., czyli 75 018,06 pkt. Po południu spadł jednak poniżej 75 tys. pkt. Dziś rano na warszawskiej giełdzie panował marazm, ale po kilku godzinach popyt nieco przybrał na sile. Przed godz. 12 WIG zyskiwał ponad 0,6 proc. i miał wartość 75 285 pkt. To zatem nowy śródsesyjny rekord wszechczasów. Jednak już po kilku minutach skala wzrostów spadła do 0,5 proc. - indeks obecnie ma wartość 75 135,32 pkt.

WIG20 idzie w górę o 0,3 proc. i oscyluje w okolicach 2259 pkt. Wśród największych spółek zyskują dziś akcje Allegro, ale skala wzrostów nie jest duża, około 1-proc. Natomiast najmocniej przecenione blue chips to dziś Asseco Poland, Kęty, JSW i PZU. Z kolei mWIG40 zyskuje 0,9 proc., a sWIG80 0,8 proc.

Wartość obrotów na GPW nie jest dziś wysoka. Od rana właściciela zmieniły walory o wartości wynoszącej zaledwie 270 mln zł.

Niewielkie zmiany indeksów obserwujemy na innych europejskich giełdach. Francuski CAC40 spada o 0,1 proc., niemiecki DAX zyskuje 0,2 proc., a wskaźnik Stoxx Europe 600 jest symbolicznie 0,01 proc. nad kreską. Inwestorzy czekają m.in. na protokół z posiedzenia Fed. Może być on wskazówką co do tego, czego można się spodziewać w kolejnych miesiącach w zakresie polityki pieniężnej.

Na rodzimym rynku poznaliśmy dziś dane GUS, według których ceny produkcji przemysłowej w październiku 2023 r. spadły rok do roku o 4,1 proc., a w ujęciu miesięcznym o 0,5 proc. Z kolei produkcja przemysłowa w październiku 2023 r. wzrosła o 1,6 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem o 4,1 proc.

W dzisiejszym międzynarodowym kalendarium makro jest m.in. decyzja w sprawie stóp procentowych na Węgrzech (godz. 14), odczyt dotyczący sprzedaży domów na rynku wtórnym USA (godz. 16) oraz wystąpienie publiczne prezeski ECB (godz. 17).

Wśród spółek notowanych na GPW dziś pozytywnie wyróżnia się Będzin, którego akcje zyskują prawie 30 proc. Z kolei wiceliderem wzrostów, ze zwyżką sięgającą 20 proc., jest Energoinstal. To firmy, których notowania już od kilku miesięcy podlegają dużych wahaniom spekulacyjnym. Mocno drożeją dziś też akcje Ten Square Games, które opublikowało wyniki za III kwartał i zapowiedziało skup akcji za 115 mln zł. Obecnie za akcję studia trzeba zapłacić o 6 proc. więcej niż na wczorajszym zamknięciu, a wartość obrotu od rana przekroczyła już 7 mln zł.

Giełda
Hossa trwa, ale tempo zwyżek wyhamowało
Materiał Promocyjny
Kwalifikowana pieczęć elektroniczna
Giełda
Mieszane nastroje na rynku akcji przed środową decyzją FOMC
Giełda
Balansowanie Wig20 nad 2300 punktów
Giełda
Uber czeka na debiut w S&P 500 🗽 Akcje czeka milowy skok?
Materiał Promocyjny
Finansowanie projektów związanych z odnawialnymi źródłami energii
Giełda
WIG zaczął tydzień od ustanowienia nowych szczytów hossy
Giełda
Poranek maklerów – Po dniu przerwy popyt znów górą