Po jednym dniu przerwy krajowi inwestorzy wrócili na giełdowy parkiet w byczych nastrojach, mając w żaglach podmuch dobrych wiatrów z globalnych rynków. Od początku piątkowego handlu przewaga kupujących była znacząca i szybko udało się wybić powyżej 2050 pkt. Na półmetku sesji indeks dużych spółek zbliżył się do 2060 pkt, czyli do najwyższego poziomu z sesji wtorkowej. Nieco ponad godzinę przed końcem byki zdołały jeszcze o kilka punktów podbić notowania indeksu blue chips, ustanawiać nowe w tym roku rekordy WIG20. W końcówce jednak popyt wycofał się na bezpieczniejsze pozycje, co na wykresie dziennym wygląda jak nieudana próba wybicia. I tak zapewne należy interpretować piątkową sesję z technicznego punktu widzenia. Opór powstrzymujący w czerwcu kontynuację zwyżek zadziałał po raz czwarty z rzędu.

Główną siłą napędową WIG20 były w piątek banki. Santander rósł na koniec dnia aż o 5 proc. Do tego mocno zwyżkowały walory mBanku i Pekao. W ścisłej czołówce znalazło się także LPP. Tymczasem na dole tabeli uplasowała się Pepco Group, które jest już pod kreską licząc od początku roku. Zniżkowały jeszcze Kruk, Allegro, Orange i CD Projekt.

Wśród najmocniej zyskujących spółek był Rainbow Tours, rosnący nawet o kilkanaście procent. Zwyżki należy zapewne wiązać z opublikowanym w piątek raportem BM Pekao i prognozą 98 mln zł zysku netto wypracowanym przez touroperatora w tym roku.

Co ciekawe, w piątek WIG20 należał do najmocniejszych indeksów w Europie, co można tłumaczyć jako "nadrabianie" wzrostów, które można było zaobserwować na globalnych rynkach w czwartek. W piątek główne indeksy na Starym Kontynencie już tkwiły w miejscu, zapewne wyczekując już nowego tygodnia i sygnałów z posiedzeń dwóch głównych banków centralnych.

Cały tydzień zapisał się dla byków. WIG20 urósł z 2018 pkt do 2051 pkt, a tegoroczna zwyżka indeksu dużych spółek powiększyła się do 14,5 proc.