Odreagowanie nie trwało jednak długo, a dziś główne indeksy powracają do spadków, które napędzane są przez obawy związane z polityką monetarną oraz ryzykiem globalnej recesji. Niemiecki Dax ponownie spada do poziomu 12000 pkt., i w sytuacji gdy dostawy gazu do Europy zostały wstrzymane przez sabotaż gazociągu North Stream, trudno liczyć na szybką poprawę nastrojów. Kryzys energetyczny o wiele bardziej zagraża Europie i stąd parkiety Starego Kontynentu są bardziej narażone na spadki. Napięcie w konflikcie z Rosją przez eskalację działań w Ukrainie narasta i wprowadzane są nowe ograniczenia na import ropy. Baryłka WTI wróciła wczoraj powyżej 80 USD. W czwartkowy poranek notowania kontraktu terminowego na S&P 500 ponownie schodzą poniżej 3700 pkt.

Kapitał ponownie zaczął płynąć w kierunku bezpiecznych przystani, a na wartości zyskuje amerykańska waluta. Z Fed płyną kolejne jastrzębie komentarze. Bostic z oddziału w Atlancie opowiedział się za 75 punktami w listopadzie i 50 w grudniu. Na rynkach finansowych uwagę przykuwają działania Banku Anglii, który aby zahamować wyprzedaż na tamtejszym rynku długu ponownie zaczął kupować obligacje. Inwestorzy wystraszyli się bowiem bezprecedensowej obniżki podatków w tym dla najbogatszych przez nowy rząd, która ma pobudzić gospodarkę. Przypomnijmy, że wszystko dzieje się w momencie rekordowej inflacji, co spowodowało załamanie funta. Rynek oczekuje, że Bank Anglii będzie musiał przyspieszyć zacieśnianie polityki monetarnej, niemniej do kolejnego posiedzenia nic w tym względzie się nie wydarzy. Przecena złotego trwa, a dolar cały czas kosztuje więcej niż 5 zł. Dziś mocniej zaczęły gonić go notowania EURPLNa, które pozostają powyżej 4.80.

Dziś zaplanowane są kolejne wystąpienia przedstawicieli Fed, głównie z jastrzębiego skrzydła, zatem obawy o recesję nie powinny zmniejszyć się z tego powodu. W kalendarium uwagę powinniśmy wzróść na finalny odczyt PKB w USA za II kw. oraz cotygodniowe dane o liczbie nowych bezrobotnych.

US500.f; D1

US500.f; D1

BM mBanku

Rafał Sadoch, Zespół mForex, Biuro maklerskie mBanku S.A.