Bezrobocie w USA wystraszyło rynki

Po opublikowaniu raportu Departamentu Pracy o znacząco większym spadku zatrudnienia w Stanach Zjednoczonych niż w maju, i niż prognozowano, zaczęły spadać indeksy największych giełd po obu stronach Oceanu Atlantyckiego.

Publikacja: 03.07.2009 08:16

Bezrobocie w USA wystraszyło rynki

Foto: GG Parkiet

Wzrost bezrobocia w USA do poziomu nienotowanego tam od 1983 r. umocnił obawy, że globalna recesja może potrwać dłużej, niż oczekiwano. Wygląda też na to, że przynajmniej na razie olbrzymi program stymulacyjny administracji Baracka Obamy nie poprawia sytuacji na amerykańskim rynku pracy.

Im dłużej utrzymuje się w USA słaba koniunktura gospodarcza, tym gorzej wychodzą na tym te gospodarki, w których duży udział ma eksport. Dlatego spośród europejskich indeksów najbardziej zniżkował wczoraj niemiecki DAX. Przyczynił się do tego również spadek kursu akcji największego europejskiego producenta samochodów Volkswagena aż o 6,3 proc. Papiery te przeceniono tak po obniżeniu przez Credit Suisse rekomendacji dla spółek motoryzacyjnych. Na opinię analityków szwajcarskiego banku miał niewątpliwie wpływ raport o spadku sprzedaży samochodów w USA w czerwcu aż o 28 proc., większym, niż prognozowano, i już 20. z rzędu.

Dwuprocentowymi zniżkami indeksów na raport Departamentu Pracy zareagowały też nowojorskie giełdy. Dla wskaźnika Standard & Poor’s 500 był to już trzeci kolejny spadkowy tydzień. Dzisiaj amerykańskie giełdy będą zamknięte z powodu obchodów przypadającego jutro Dnia Niepodległości.

W najbliższą środę rozpoczyna się sezon raportów kwartalnych w USA. Jak zwykle pierwsza będzie Alcoa. Wczoraj kurs akcji tego producenta aluminium spadł o 4,7 proc. Analitycy przewidują, że w II kwartale zyski spółek z indeksu S&P 500 zmniejszyły się średnio o 34 procent.

Gorsze od spodziewanych dane z amerykańskiego rynku pracy spowodowały spadki również na rynkach surowcowych. Inwestorzy doszli do wniosku, że bezrobocie najwyższe od ponad ćwierć wieku nie zapowiada szybkiego powrotu na ścieżkę wzrostu największej światowej gospodarki. A bez tego nie ma co liczyć na wyraźniejsze ożywienie również gdzie indziej.

Cena ropy naftowej spadła prawie o 3 proc. i po południu na londyńskiej giełdzie ICE za baryłkę płacono 66,82 USD. W Nowym Jorku benzyna była najtańsza od pięciu tygodni, również dlatego, że wzrosły zapasy paliw w USA. W czerwcu popyt na nie był o 5,8 proc. mniejszy niż przed rokiem.

Wczorajsze spadki wywołane raportem Departamentu Pracy nie ominęły także rynków miedzi. USA zajmują drugie miejsce na świecie pod względem zużycia tego metalu. Przecenie surowców sprzyjało także umocnienie kursu dolara. Za tonę miedzi z dostawą za trzy miesiące na LME po południu płacono 4996 USD, o 1,8 proc. mniej niż na środowym zamknięciu.

Giełda
Czy faktycznie należy sprzedawać akcje w maju?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Giełda
Cofnięcie indeksów w Warszawie. WIG utrzymał 100 tys. pkt.
Giełda
Słabość na tle otoczenia
Giełda
Warren Buffett odchodzi z Berkshire Hathaway. Czy to powód do paniki czy raczej okazja?
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Giełda
Poniedziałek na GPW: Erste kupuje Santander BP, analityk nie wierzy w Budimex
Giełda
Indeksy w Warszawie oddalają się od szczytów hossy