Notowania Aetna spadały ponad 4 proc., gdyż w II kwartale ta spółka osiągnęła niezadowalające wyniki, a jednocześnie zredukowała roczną prognozę. Drożały papiery firm budowlanych i spółek finansowych.
Na giełdach europejskich wyróżniał się brytyjski Pearson (właściciel „Financial Timesa”), który w pierwszym półroczu zanotował zwyżkę zysku. Drożejące metale miały wpływ na notowania spółek wydobywczych z liderem branży BHP Billiton na czele. Mocno taniały natomiast akcje Ryanair, największego w Europie taniego przewoźnika lotniczego. Spółka poinformowała, że jej roczny zysk będzie blisko dolnego przedziału prognozy. Paneuropejski indeks Dow Jones Stoxx 600 zyskał 0,4 proc. i osiągnął najwyższy poziom od ponad ośmiu miesięcy (220,21 pkt). Wskaźnik cena/zysk wchodzących w jego skład spółek wynosi 27,3.
Wskaźnik MSCI dla Azji i Pacyfiku podskoczył 1,1 proc., a poniedziałek był dziesiątym kolejnym dniem zwyżki tego indeksu. W Tokio dużym zainteresowaniem cieszyły się akcje Nomura Holdings, największego w Japonii domu maklerskiego. Po raz pierwszy od 2007 roku spółka ta ma szanse wypracować zysk. Walory Hitachi kupowano w związku z planami przejęcia pełnej kontroli nad pięcioma firmami zależnymi notowanymi na rynku publicznym. W Hongkongu uwaga inwestorów koncentrowała się na firmie China Mobile, operatorze telefonii komórkowej oraz spółce naftowej Cnooc. Obie chińskie firmy, według gazety „Apple Daily”, mają sprzedać w kontynentalnej części Państwa Środka akcje klasy A.
Na rynkach surowcowych w poniedziałek przez pewien czas dominowały nadzieje na ożywienie w światowej gospodarce. Na ceny miał też wpływ słabszy dolar. W elektronicznym handlu w Nowym Jorku baryłka surowej ropy drożała 1,4 proc., do 68,99 USD. Tyle samo podskoczyła cena gatunku Brent w Londynie, który kosztował 71,28 dolara. Wieczorem, przed 18 naszego czasu, za oceanem ropa staniała do 68,16 USD, w Londynie zaś do 70,60 dolara.
Cena miedzi osiągnęła w poniedziałek najwyższy poziom od dziewięciu miesięcy. Jednym z czynników były spekulacje o możliwej zwyżce popytu na metale przemysłowe, zwłaszcza w budownictwie. Tona miedzi na Londyńskiej Giełdzie Metali (LME) skoczyła wczoraj przed południem ponad 2 proc., do 5646 dolarów. Wieczorem kosztowała 5620 dolarów. Przed południem uncja złota w dostawach natychmiastowych była wyceniana na 958,54 dolara, 0,8 proc. więcej niż w piątek, a wieczorem było nieco mniej - 954,08 USD.