Na największych europejskich giełdach do zakupów zachęcały niespodziewanie dobre raporty makroekonomiczne z Niemiec i Francji. Obie te największe europejskie gospodarki odnotowały w drugim kwartale wzrost PKB. Wprawdzie produkt krajowy brutto całej strefy euro spadł o 0,1 proc., ale i ten wynik był lepszy od prognozowanego przez ekonomistów.
Poza tym większość europejskich inwestorów uważa, że rynki kredytowe mają za sobą najgorsze stadium kryzysu spowodowanego najcięższą od drugiej wojny światowej recesją - wynika z ankiety przeprowadzonej przez Fitch Ratings. Poprawę na rynkach finansowych potwierdził lepszy wynik Prudentiala, największego pod względem kapitalizacji brytyjskiego ubezpieczyciela. Kurs akcji spółki wzrósł o 11 proc.
Po drugiej stronie Oceanu Atlantyckiego wzrost był mniejszy, a rynek dość wyraźnie podzielony. Bardziej drożały akcje spółek finansowych, na przykład papiery Bank of America zyskały prawie 5 proc., gdy fundusz hedingowy Paulsona poinformował, że w drugim kwartale kupił 168 mln tych akcji.
Lepszy od prognozowanego wynik Wal-Mart Stores zrównoważył złe wrażenie, jakie na inwestorach zrobiły raporty o niespodziewanym spadku sprzedaży detalicznej w lipcu i wzroście wniosków o zasiłki dla bezrobotnych.
Akcje Wal-Mart, największej w USA sieci handlu detalicznego, zyskały 1,7 proc. O 5 proc. zdrożały papiery Alcoa, największego w Stanach producenta aluminium, bo wzrosła cena tego metalu w oczekiwaniu na większy popyt uzasadniony opinią Fed, że recesja w USA słabnie.