Podsumujmy najpierw wyniki tych spółek, które nie spełniły oczekiwań analityków. Zysk netto Banku BPH spadł o 1/3 – bank ucierpiał głównie na spadku stóp procentowych. Marże odsetkowe były niższe również w innych bankach, lecz w przypadku Banku BPH problemem są też mniejsze wpływy z prowizji i opłat. Spadek stóp procentowych, kulejąca akcja kredytowa i niemrawy popyt na produkty inwestycyjne sprawiają, że banki mogą mieć przed sobą jeszcze kilka trudnych kwartałów.
Oczekiwań nie spełnił również Eurocash. Spółka postawiła na szybszy rozwój kosztem marż – strategia, która w długim horyzoncie ma sens, lecz w krótkim okresie kosztuje. Eurocash został potraktowany z dużą wyrozumiałością przez inwestorów: to skutek dobrej historii i zaufania do strategii spółki. Dość spokojnie rynek podszedł także do wyników Lotosu. Były one gorsze od oczekiwanych, ale można je uzasadnić jednorazowym wydarzeniem – przestojem w rafinerii i wyprzedażą starych zapasów. Z kolei straty ponoszone przez GTC trudno uważać za jednorazowe. Z ostatnich ośmiu kwartałów tylko jeden przyniósł zysk netto.
Ale w sumie pozytywnych zaskoczeń jest więcej. Pekao i Bank Handlowy radzą sobie dobrze, mimo niesprzyjających warunków. LPP rozwija sieć sklepów w imponującym tempie, porównywalnym tylko ze wzrostem Alior Banku (który również mile zaskoczył); cypryjskie problemy odzieżowej spółki są zupełnie nieznaczące w skali całej firmy. TVN był w stanie znacząco obniżyć koszty, dostosowując się do nowej sytuacji na rynku. Wyniki nieco lepsze od oczekiwanych pokazało też Asseco Poland – utrzymanie zysku operacyjnego na praktycznie niezmienionym poziomie jest sukcesem. GPW zarobiła ponad 30 proc. więcej niż oczekiwano; warto też pochwalić spółkę za szybkie opublikowanie raportu. Grupa Azoty pobiła oczekiwania nawet po skorygowaniu o dodatni wpływ zdarzeń jednorazowych. Wśród małych spółek na uwagę zasługuje zwłaszcza duża poprawa w ABC Data.
Sezon wyników pokazuje, że średnie spółki są prawdopodobnie najciekawszą i najbardziej niedocenianą grupą notowaną w Warszawie. Poszerzenie WIG20 pomoże wyeksponować niektóre średnie spółki.