Inne europejski rynki radzą sobie bowiem zauważalnie słabiej. Francuski CAC40 zniżkuje o 1,2 proc., niemiecki DAX traci 0,8 proc., hiszpański IBEX35 0,5 proc., a brytyjski FTSE250 1,3 proc. Wydarzeniem dnia w Polsce jest obniżka stóp procentowych o 25 punktów bazowych. Decyzja Rady Polityki Pieniężnej była jednak wyczekiwana przez rynek. Dzisiejszy kalendarz publikacji danych makroekonomicznych jest wyjątkowo obfity. Poprawił się indeks PMI dla usług w Chinach. W maju wyniósł 51,2 pkt, podczas gdy miesiąc wcześniej było to 51,1 pkt.
Rozczarował opublikowany po południu Raport ADP, który przedstawia szacunkową zmianę zatrudnienia w USA w sektorze prywatnym poza rolnictwem. W maju wzrosło ono o 135 tys. osób, podczas gdy oczekiwano zwyżki o 160 tys. osób. Wynik i tak okazał się jednak lepszy niż miesiąc wcześniej, gdy zwyżka sięgnęła 113 tys. osób.
Przed zakończeniem notowań w Europie czeka nas jeszcze publikacja kwietniowych danych dotyczących zamówień na dobra trwałego użytku w USA oraz majowego raportu ISM dla usług w tym kraju. Prognozy przewidują, że zamówienia na dobra trwałego użytku wzrosły o 3,3 proc., podczas gdy w marcu spadły o 5,9 proc. Wzrost zamówień na dobra bez środków transportu szacowany jest na 1,3 proc. W marcu nastąpił spadek o 1,7 proc. Analitycy prognozują, że indeks aktywności biznesowej wyniósł 55 pkt i był taki sam jak w kwietniu. Prognozują ponadto wzrost indeksu ISM dla usług o 0,2 pkt, to 53,3 pkt. Wieczorem ogłoszona zostanie zaś Beżowa Księga, czyli raport dotyczący bieżącej sytuacji gospodarczej USA oraz prognoz dotyczących najbliższych decyzji Fed.
W gronie największych spółek z GPW po południu najlepiej radzi sobie Jastrzębska Spółka Węglowa, której kurs rośnie o 2,6 proc. O 2,3 proc. spadają zaś notowania BRE Banku. Na szerokim rynku poza spółkami groszowymi pozytywnie wyróżniają się m.in. papiery Próchnika i ABM Solid, które zyskują odpowiednio 11,1 proc. o 14,3 proc. O 11,8 proc. spadają notowania Pegasa.