Wzrostom towarzyszył od dawna niewidziany duży napływ środków do funduszy inwestujących w polskie akcje. Niektóre spółki, liderzy tegorocznych wzrostów, osiągnęły wskaźniki wyceny dyskontujące dynamiczną poprawę wyników na kilka lat do przodu. Impet niespełna dwumiesięcznych wzrostów był zbyt mocny i nie do utrzymania na dłuższą metę. Dlatego od początku listopada mamy zasłużoną i oczekiwaną korektę.
Inwestorów i czytelników „Parkietu" zapewne zainteresują rozważania dotyczące możliwego przebiegu dalszej części spadków. Możemy wyobrazić sobie dwa scenariusze. Pierwszy z nich zakłada, że to dopiero początek spadków. Rynek już zdyskontował zdecydowaną poprawę wyników spółek, jak wyżej pisałem, w niektórych przypadkach na kilka lat naprzód, i inwestorzy, zniecierpliwieni i rozczarowani publikowanymi wynikami, zaczną realizować niekiedy pokaźne zyski. Do tego, w związku z ostatnio opublikowanymi lepszymi danymi makroekonomicznymi w USA, rośnie ryzyko, że początek zacieśniania polityki pieniężnej przez FED, w postaci ograniczenia programu skupu aktywów, zacznie się w grudniu tego roku. Poza tym dochodzą ostatnie słabsze dane makroekonomiczne z UE i niespodziewana reakcja EBC, które mogą wzbudzić obawy inwestorów odnośnie do dalszej poprawy sytuacji gospodarek europejskich.
Drugi scenariusz zakłada niedaleki koniec korekty. Spółek przewartościowanych jest stosunkowo niewiele, duża część ma racjonalne wyceny, a sporo z nich może być atrakcyjnym celem udanych inwestycji. Dalszemu napływowi środków do funduszy akcji powinny sprzyjać wyjątkowo niskie stopy procentowe. FED zgodnie z deklaracjami nie podejmie działań zmierzających do zacieśnienia polityki pieniężnej, dopóki nie będzie pewien, że ożywienie ma charakter trwały. Determinacja EBC do działań wspomagających europejskie gospodarki zostanie doceniona przez rynek.
Osobiście jestem zwolennikiem inwestowania w ciekawe spółki, nie zaś zastanawiania się nad reakcjami inwestorów na dane napływające z gospodarek światowych. Jest ewidentne, że jesteśmy na początku cyklu ożywienia gospodarki i mamy sprzyjające środowisko pieniężne. Jedyny wysiłek, jaki należy zrobić, to wybrać starannie ciekawe, nieprzewartościowane akcje.