Indeksy warszawskiej giełdy przez pierwszą godzinę środowych notowań traciły. WIG20 spadał maksymalnie o 0,8 proc., a WIG o 0,7 proc. Większość dnia wskaźniki jednak zyskiwały, by ostatecznie zakończyć dzień niewielkimi wzrostami. WIG20 wzrósł o 0,3 proc., a WIG o 0,4 proc.

W gronie największych spółek z warszawskiej giełdy najlepiej poradziła sobie PGE, której kurs wzrósł o?2,9 proc. Czołówce spadków przewodził Bank Handlowy, którego akcje potaniały o 3,6 proc. W czołówce wzrostów na szerokim rynku, poza spółkami groszowymi, znalazło się Idea TFI, którego akcje podrożały o?14,1 proc. Wyróżniła się też Astarta Holding, której akcje podrożały przy wysokich obrotach o?6,9?proc. O 27,6 proc. spadły zaś notowania Cash?Flow.

Lepsze od oczekiwań okazały się publikowane dzisiaj dane makroekonomiczne. Pozytywnie zaskoczył spadek bezrobocia w Wielkiej Brytanii w październiku oraz liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w listopadzie. Lepsze od prognoz były też odczyty z amerykańskiego rynku nieruchomości. Oczekiwania ekspertów przebiły liczba pozwoleń na budowę domów wydanych w minionym miesiącu oraz liczba rozpoczętych budów. Kluczowe z punktu widzenia inwestorów wydarzenie zaplanowano jednak dopiero na 20.00 czasu polskiego, czyli już po zamknięciu giełd w Europie. Chodzi o komunikat z ostatniego posiedzenia Federalnego Komitetu ds. Otwartego Rynku, czyli instytucji która odpowiada za decyzje dotyczące polityki pieniężnej USA. W ostatnich miesiącach na rynkach widoczne są obawy o to, że w najbliższym czasie podjęta może zostać decyzja o ograniczeniu programu skupu aktywów.

To właśnie komunikat i zapowiedzi, jakie pojawią się na tej konferencji, będą kluczowe dla przebiegu jutrzejszych notowań na rynkach europejskich. Z ciekawszych publikowanych w czwartek danych makroekonomicznych warto odnotować jednak m. in wyniki sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii w listopadzie, informację o sprzedaży domów na rynku wtórnym w USA w minionym miesiącu oraz cotygodniową informację o liczbie nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w tym kraju.