Wcześniej kołem zamachowym sesji były spółki energetyczne. Spośród firm tworzących indeks WIG 20, najwięcej zyskiwały akcje Tauronu; a największe obroty były w przypadku Polskiej Grupy Energetycznej. Środa na giełdzie zaczęła się od krótkotrwałych wzrostów, a w najwyższym punkcie indeks zbliżył się niemal do granicy 49,4 tys. punktów, by zacząć nieznacznie spadać. Po 13. Powróciły wzrosty, ale wkrótce swą decyzję ogłosiła RPP; nadeszła też wiadomość o amerykańskim deficycie handlowym.
Najwyraźniej inwestorów nie uspokoiła również informacja o kolejnych miliardach euro pomocy finansowej dla Grecji i Portugalii. Wpływ na wyniki może też mieć nieustępliwość Francji w działaniach na rzecz podniesienia podatku dochodowego od firm w Irlandii.
W szczytowym momencie akcje Tauronu były droższe o ponad 2,2 proc. niż na wtorkowym zamknięciu. Około 15. notowania były na poziomie 6,25 złotego. W opublikowanym dziś raporcie kwartalnym katowicka spółka wykazała zwiększenie zysku netto o blisko 100 mln, co okazało się wynikiem lepszym od zakładanego. Dodatkowym bodźcem mogła stać się wiadomość, że katowicka spółka – jak to określił jej prezes – uczestniczy w procesie kupna aktywów, posiadanych w naszym kraju przez szwedzki koncern Vattenfall.
Od początku sesji inwestorzy wyraźnie nastawili się na dobre wyniki Tauronu. W środę raporty kwartalne ogłosiło też kilka innych spółek. Lotos, który zanotował w pierwszych trzech miesiącach zysk większy od prognoz rynkowych, także zyskiwał, ale wzrost notowań nie przekroczył 1 proc. W reakcji na zapowiedź wypłaty dywidendy, o ponad punkt wzrosły akcje Bogdanki (1,11 proc.); w związku z zapowiedzią ograniczenia zatrudnienia, podrożały też notowania PZU (0,99 proc.).
Informacja o podniesieniu stóp procentowych spowodowała gwałtowne wyzbywanie się przez graczy akcji Getin Holdingu, który ok. 15. tracił 1,90 proc. Tym samym notowania tej spółki wyprzedziły PKO BP w zestawieniu najmocniej tracących dużych firm (w PKO BP wciąż czkawką odbijają się słabsze od oczekiwań wyniki za I kwartał i obniżki wycen – dziś cenę docelową dla PKO BP obniżył bank UBS).