WIG20 nieco pod kreską

Środa upłynęła pod znakiem spadków, które zmniejszyły oczekiwanie na ogłoszoną po sesji decyzję o dywidendzie PZU oraz dobre wyniki Tauronu w I kwartale br.

Aktualizacja: 25.02.2017 19:35 Publikacja: 11.05.2011 19:19

WIG20 nieco pod kreską

Foto: Fotorzepa, Szymon Łaszewski SL Szymon Łaszewski

Niespodziewana decyzja Rady Polityki Pieniężnej o podniesieniu stóp procentowych oraz informacja o wyższym niż prognozowano deficycie w bilansie handlowym Stanów Zjednoczonych sprawiły, że WIG20 zakończył dzień pod kreską. Strata była jednak niewielka, zaledwie 0,4 proc., choć jeszcze na pół godziny przed zamknięciem zanosiło się na stratę w granicach 1 proc.

Najlepszy wynik zanotował Powszechny Zakład Ubezpieczeń, którego akcje wzrosły o blisko 2,3 proc. Notowaniom największego ubezpieczyciela pomagały nadzieje inwestorów związane z oczekiwaną decyzją spółki w sprawie wysokości tegorocznej dywidendy. Po sesji zarząd PZU ogłosił, że chce wypłacić akcjonariuszom po 26 zł na akcję. Z pewnością doceniono też zapowiedź ograniczenia zatrudnienia, co – zdaniem analityków – zwiększy efektywność firmy.

Sesja rozpoczęła od wzrostów. W kulminacyjnym punkcie WIG20 przekroczył 2870 punktów. Kołem zamachowym były spółki energetyczne, a najwięcej zyskiwały akcje Tauronu, który przed rozpoczęciem handlu ogłosił lepsze od oczekiwanych wyniki za pierwszy kwartał. W pewnym momencie były droższe o ponad 2,2 proc. niż na wtorkowym zamknięciu; na koniec sesji wzrost wyniósł 1,61 proc.

Początkowo w górę szły także, przy dużych obrotach, notowania PGE, który korzystał z dobrych wyników Tauronu. Sprzyjały mu także informacji „Parkietu” o porozumieniu z PGNiG w sprawie wspólnej oferty na SPEC. W końcówce dnia inwestorzy zaczęli jednak masowo pozbywać się akcji PKO BP i w efekcie to właśnie ta spółka miała największe obroty, które wyniosły ponad 250,6 mln złotych. W wypadku tej spółki wciąż czkawką odbijają się słabsze od oczekiwań wyniki za I kwartał i obniżki wycen przez biura maklerskie, co w środę skutkowało spadkiem wartości akcji PKO BP o 1,98 proc.

Utrzymuje się korekta Getin Holding, który w środę stracił na zamknięcie 1,4 proc. Spadek cen ropy i miedzi na światowych giełdach pociągnął zaś za sobą obniżenie wartości akcji PKN Orlen i KGHM, odpowiednio o 1,6 i 1,1 proc.

Czyżby zatem zaczęła potwierdzać się prognoza analityków, że maj będzie gorszym miesiącem dla posiadaczy akcji dużych spółek?

Giełda
Dołek na Wall Street wymazany
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Giełda
WIG20 wraca pod szczyt hossy
Giełda
Na giełdzie majówki nie ma. Kursy w piątek reagują na wyniki
Giełda
Odreagowanie WIG20 zatrzymane w połowie środowych spadków
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Giełda
Przed majówkowa wyprzedaż na polskich indeksach
Giełda
Podaż atakuje na finałowej sesji kwietnia