JSW - cena węgla koksowego może dalej spadać - analiza "Parkietu"

JSW - cena węgla koksowego może dalej spadać - analiza "Parkietu"

Aktualizacja: 17.02.2017 05:01 Publikacja: 20.02.2012 16:48

Tendencja spadku cen na światowym rynku węgla trwa. Większa na rynku paliwa koksowego (baza do produkcji stali), mniejsza dla węgla energetycznego. JSW oraz New World Resources uwzględniły to w kontraktach na I kw. 2012 r. (węgiel koksowy kontraktuje się kwartalnie), ale analitycy uważają, że do końca roku nie ma szans na znaczną poprawę.

 

Z raportów, do których dotarł „Parkiet" wynika, że kupujący węgiel koksowy oczekują dalszych spadków cen, choć największy gracz na swiatowym rynku, BHP Billiton, jeszcze w lutym starał się utrzymać cenę referencyjną węgla koksowego typu hard (najlepszy jakościowo i najdroższy) na poziomie 230-235 dol. za tonę.

 

Jednak musiał zgodzić się w końcu na obniżki cen od 2 do 10 dol. na tonie. Zwłaszcza, że importerzy z Chin (a to właśnie Państwo Środka jest najwiekszym konsumentem węgla kamiennego na świecie będąc jednocześnie jego największym producentem) poszukiwali węgla przynajmniej o 10 dol. tańszego. Nieoficjalne informacje z rynku mówią, że indyjskim producentom stali udało się zbić ceny amerykańskiego paliwa nawet o 35 dol. za tonę. A słabszy węgiel koksowy sprzedawany był nawet za ok. 150 dol. za tonę.

 

- Obawy są, nie ma co ukrywać, ale ceny węgla koksowego zbliżają się do poziomów z 2010 r. i mamy nadzieję, że na nich ustabilizują się na dłuższy czas. Jeśli tak będzie, nie widzę żadnego zagrożenia dla JSW - mówi „Parkietowi" Jarosław Zagórowski, prezes Jastrzębia. Dodaje, że widać lekkie uspokojenie cen wyrobów stalowych i samej stali, co determinuje ceny węgla koksowego i koksu.

 

- W II kw. tego roku benchmarkowe ceny węgla koksowego mogą być niższe od tych w I kw., zbliżone do cen spotowych - mówi „Parkietowi" Tomasz Duda, analityk Ipopema Securities. Jego zdaniem ceny węgla koksowego hard mogą wynieść ok. 220 dol. za tonę.

 

- Nie spodziewałbym się też znaczącej poprawy w drugiej połowie roku zwłaszcza poprzez zwiększoną podaż tańszego węgla koksowego m.in. z Mongolii, który zaczyna wypierać ten drogi surowiec z Australii - dodaje.

 

Zdaniem Jarosława Zagórowskiego z węglem z Mongolii trzeba się liczyć, ale jego zdaniem sprowadzi się to do kompensowania rynku, bo zwiększenie dostaw, głównie do Chin, sprawi, że Chińczycy nie zwiększą tylko zapotrzebowania na surowiec z Australii.

 

- Zdaniem Krzysztofa Zarychty, analityka DM BDM, w drugiej połowie roku można liczyć na lekkie odbicie. - Znów mamy powodzie z Australii, strajkować chcą też tamtejsi górnicy - podkreśla.

 

Jednak Zagórowski przyznaje, że nie chce opierać się na zdarzeniach jednorazowych. Niższe ceny JSW ma kompensować większą produkcją.

Giełda
Dołek na Wall Street wymazany
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Giełda
WIG20 wraca pod szczyt hossy
Giełda
Na giełdzie majówki nie ma. Kursy w piątek reagują na wyniki
Giełda
Odreagowanie WIG20 zatrzymane w połowie środowych spadków
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Giełda
Przed majówkowa wyprzedaż na polskich indeksach
Giełda
Podaż atakuje na finałowej sesji kwietnia