Z punktu widzenia dużych odbiorców przemysłowych najważniejsze założenia programu to stworzenie hurtowego rynku gazu oraz odejście od taryfowania gazu dla odbiorców instytucjonalnych na rzecz cen rynkowych – poinformowało „Parkiet" biuro prasowe PKN Orlen, odnosząc się do propozycji liberalizacji rynku gazu zaproponowanej przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.
- Program można uznać za korzystny przy założeniu, że stworzenie wolnego rynku pozwali na optymalizację kosztów zakupu gazu oraz dywersyfikację dostaw, przy jednoczesnym zapewnieniu stabilności i bezpieczeństwa dostaw. Do finalnej opinii na temat programu uwolnienia gazu niezbędne jest uzupełnienie jego założeń o szereg elementów i dodatkowych informacji pozwalających na jednoznaczna ocenę – twierdzą przedstawiciele PKN Orlen.
- Należy zauważyć, że obecnie cały wolumen gazu podlega taryfikacji i jest dostarczany poszczególnym odbiorcom, w szczególności odbiorcom przemysłowym, na podstawie kontraktów długoterminowych. Tym samym do przeprowadzenia aukcjonowania gazu konieczne jest uwolnienie gazu „zamrożonego" obecnie w kontraktach wiążących PGNiG z odbiorcami przemysłowymi – uważa PKN Orlen.