Początek tygodnia pod kreską

Poniedziałkowe notowania rozpoczęły się na czerwono. Na nasz parkiet przeniosły się słabe nastroje zza oceanu, gdzie piątkowa sesja zakończyła się spadkiem indeksu S&P500 o 0,32 proc.

Aktualizacja: 17.02.2017 00:13 Publikacja: 05.03.2012 09:38

Początek tygodnia pod kreską

Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski

Nie pomogły też rynki azjatyckie – tokijski Nikkei stracił na wczorajszej sesji aż 0,8 proc.

Wskaźnik blue chips zaczął notowania na poziomie 2307 pkt, czyli o 0,77 proc. niżej od piątkowego zamknięcia. Indeks szerokiego rynku natomiast tracił na starcie 0,47 proc. Trochę lepiej zachowywali się giełdowi średniacy i maluchy. Wskaźniki mWIG40 oraz sWIG80 rozpoczęły notowania na niewielkich plusach, odpowiednio: 0,03 proc. oraz 0,06 proc.

Mało odporne na amerykańskie nastroje okazały się też inne europejskie parkiety. Od rana u zachodnich sąsiadów dominuje kolor czerwony. Indeks DAX zaczął nowy tydzień od spadku rzędu 0,62 proc. Optymizmem nie napawa też sytuacja w Paryżu i Londynie. Wskaźnik CAC 40 tracił rano 0,46 proc., a FTSE250 0,25 proc. Na czerwonym tle wyróżniał się rosyjski RTS, który zaczął nad kreską – 0,55 proc.

Na rynku walutowym kontynuowane są tendencje z ubiegłego tygodnia. Poranek przyniósł osłabienie euro względem dolara o 0,12 proc. Trwa korekta prawie dwumiesięcznych wzrostów. Słabnie też krajowa waluta. O 9.00 za dolara płacono już 3,1279 zł, czyli 0,5 proc. więcej niż piątek.

Na czerwono zaczynają też nowy tydzień ceny głównych towarów. Za baryłkę ropy płacono z rana 123,4 USD, czyli o 0,15 proc. mniej niż w piątek.

Na dzisiejszej sesji uwaga inwestorów będzie zwrócona na publikacje danych makroekonomicznych. Tuż przed 11.00 poznamy odczyty wskaźnika PMI dla usług w lutym dla strefy euro, Niemiec oraz Wielkiej Brytanii. W południe natomiast dowiemy się jak wyglądała w styczniu sprzedaż detaliczna w krajach wspólnej waluty. Pod koniec sesji atmosferę podgrzeją odczyty zza oceanu. O 17.00 poznamy wartość wskaźnika ISM za luty oraz dane o zamówieniach w styczniu.

Z giełdowego kalendarium, inwestorów będzie interesować publikacja skonsolidowanego raportu finansowego za ubiegły rok przez przedstawicieli blue chips: PKO BP oraz GTC.

Giełda
Dołek na Wall Street wymazany
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Giełda
WIG20 wraca pod szczyt hossy
Giełda
Na giełdzie majówki nie ma. Kursy w piątek reagują na wyniki
Giełda
Odreagowanie WIG20 zatrzymane w połowie środowych spadków
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Giełda
Przed majówkowa wyprzedaż na polskich indeksach
Giełda
Podaż atakuje na finałowej sesji kwietnia