Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Krzysztof Stępień, główny analityk Opera TFI
W naszym przypadku nie musiałoby to oznaczać znaczącego pogłębienia ostatniego dołka, raczej przekładałoby się na dłuższy czas dochodzenia byków do pełni formy. Co prawda na fali pozytywnego rozstrzygnięcia negocjacji w sprawie umorzenia części i rolowania reszty greckiego długu przez prywatne podmioty dominowała pozytywna interpretacja danych z Chin jako takich, które przybliżają dalsze działania stymulujące tamtejszą gospodarkę. Jednak w kolejnych dniach, zwłaszcza wraz z napływem coraz większej liczby informacji gospodarczych na świecie, które wypadają gorzej od oczekiwań, strach przed konsekwencjami spowolnienia na największym rynku rozwijającym się może dawać o sobie znać. Na krótką metę doniesienia z Chin zdają się bardziej istotne dla rynku surowców niż akcji. W dłuższym czasie jednak oceny perspektyw obu rynków nie da się oddzielić. Jeśli mamy mieć do czynienia z trwalszą poprawą koniunktury na rynkach ryzykownych aktywów, to i giełdy, i towary powinny iść w górę.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Rynki europejskie rozpoczynają tydzień w mieszanych nastrojach. Niemiecki DAX i szwajcarski SMI tracą ok. -0,5%. Brytyjski FTSE 100 spada o -0,4%, a francuski CAC40 spada o -0,3%. Nieco lepiej prezentuje się sytuacja na włoskiej giełdzie, gdzie widać lekkie wzrosty o 0,2%.
Początek tygodnia na parkiecie w Warszawie przyniósł wzrost głównego indeksu, WIG20, o 1,06%, do poziomu 2845 pkt. mWIG40 podbił 0,84%, podczas gdy sWIG80 zakończył handel blisko odniesienia z piątku. Obroty na szerokim rynku wyniosły 2,1 mld złotych.
Ostatnia czerwcowa sesja na krajowym parkiecie przebiegała pod dyktando kupujących, dzięki którym indeks WIG był bardzo blisko ustanowienia kolejnego rekordu.
W poniedziałek inwestorzy handlujący na warszawskiej giełdzie kontynuują zakupy korzystając z poprawy globalnych nastrojów.
Finałowa sesja tygodnia na rynku warszawskim skończyła się skromnymi zmianami najważniejszych indeksów. WIG20 wzrósł o 0,09 procent, gdy indeks szerokiego rynku WIG zyskał 0,34 procent. Obrót w koszyku blue chipów przekroczył 1,34 miliarda złotych, gdy na całym rynku udało się ugrać niespełna 1,60 miliarda złotych.