Wtorkowa sesja na europejskich rynkach upłynęła pod hasłem oczekiwania na decyzje, które zostaną podjęte w środę i czwartek. Większość parkietów przez niemal cały dzień świeciła na czerwono. Końcówka dnia przyniosła jednak poprawę nastrojów. Francuski CAC40 zyskał ostatecznie 0,9 proc., a niemiecki DAX 1,4 proc. Nieźle wypadła też giełda w Warszawie, która również zakończyła dzień na plusie (WIG20 zyskał 0,8 proc., a WIG 0,6 proc.). Na rynkach przez cały dzień widoczna była atmosfera wyczekiwania. Kluczowe dla przebiegu najbliższych sesji będą środa i czwartek. Już jutro niemiecki Trybunał Konstytucyjny podejmie bowiem decyzję na temat legalności Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego. Negatywna decyzja będzie oznaczała, że Niemcy nie będą mogły uczestniczyć w tym programie pomocy dla strefy euro, a tym samym zapowiedziany przez Europejski Bank Centralny program skupu obligacji nie będzie mógł zostać uruchomiony. Także jutro odbędzie się posiedzenie amerykańskiej Rezerwy Federalnej, którego decyzje poznamy w czwartek. Inwestorzy liczą, że w jego trakcie Fed zdecyduje się być może na uruchomienie trzeciej rundy programu luzowania polityki pieniężnej. Podjęciu takiej decyzji miałyby sprzyjać słabe dane z amerykańskiego rynku pracy, które zostały opublikowane w piątek. Stopa bezrobocia w tym kraju w sierpniu okazała się co prawda niższa od oczekiwań analityków (8,1 proc. wobec oczekiwanych 8,3 proc.), ale wolniej od oczekiwań rosła liczba miejsc pracy. W sektorze pozarolniczym wzrosła ona w sierpniu o 96 tys., podczas gdy oczekiwano zwyżki o 125 tys. W sektorze prywatnym liczba zatrudnionych zwiększyła się natomiast o 103 tys. osób, podczas gdy oczekiwano jej wzrostu o 135 tys. osób.

W gronie spółek z indeksu WIG20 przez całą sesję na plus wyróżniały się papiery TVN. Na koniec dnia ich cena wzrosła o 5,7 proc. Spółka nie opublikowała ostatnio żadnego komunikatu, który uzasadniałby tak duże zwyżki. Kurs mocno rósł bowiem również w poniedziałek (o 9,2 proc.). W poprzednim tygodniu papiery medialnej firmy zostały jednak bardzo mocno przecenione również bez bezpośredniej przyczyny. Piątkowy kurs był najniższy w historii obecności TVN na giełdzie. Zdaniem ekspertów wpływ na przecenę mogła mieć nie tylko trudna sytuacja zadłużonej firmy w okresie spadków na rynku reklamowym, ale również pogłoski o możliwym usunięciu akcji spółki z indeksu WIG20.

Na szerokim rynku szczególnie dobrze radziły sobie Hygienika i Energoaparatura, których kursy wzrosły odpowiednio o 19,4 proc. i 16,9 proc. Także te spółki nie opublikowały jednak żadnych informacji, które uzasadniałyby tak znaczące zwyżki. Przez cały dzień spadały natomiast kursy spółek ze stajni Mariusza Patrowicza: o 25,2 proc. (do 1,1 zł) przecenione zostały akcje Investment Friends Capital, a o 11,4 proc. potaniały walory Resbudu (do 10 zł). Firmy znajdujące się w portfelu tego inwestora znane są ze znacznej zmienności kursów. W czołówce spadków znajdowały się również spółki z grupy PBG. Mocno przecenione zostały ponadto papiery Mostostalu-Export. Kurs tej firmy spadł o 11,9 proc., do 0,59 zł. Kilka ostatnich sesji było jednak dla tej spółki mocno udanych. W poprzednim tygodniu kurs wzrósł o ponad 50 proc., wczoraj o kolejnych 9,8 proc. Inwestrozy uznali widocznie, że to dobry moment na realizację zysków. Kursowi nie pomogła bowiem nawet opublikowana w poniedziałek po sesji informacja o zawarciu przez spółkę ugody z byłym prezesem Michałem Skipietrowem. Spór związany był z odwołaniem go ze stanowiska przez NWZA, które odbyło się pod koniec minionego roku. Skipietrow wraz z byłą prokurent Zofią Szwed oraz byłym przewodniczącym rady nadzorczej Nielsem Bonnem zaskarżyli ponadto uchwały czerwcowego WZA, do udziału w którym nie zostali dopuszczeni (wszyscy są akcjonariuszami spółki).

Wyczekiwanie widoczne jest również na rynku walutowym. Złoty rozpoczął dzień od niewielkiego umocnienia wobec wszystkich najważniejszych walut. Później nasza waluta umacniała się jeszcze bardziej. Do franka szwajcarskiego i euro wieczorem zyskiwała po 0,7 proc., a wobec dolara amerykańskiego umacniała się o 1,2 proc.