WIG20 rozpoczął czwartkowe notowania od 0,1-proc. wzrostu. Wzrostami rozpoczęły notowania również inne najważniejsze europejskie parkiety. Francuski CAC40 i brytyjski FTSE250 zyskują rano  po 1 proc. O 0,1 proc. spada za to niemiecki DAX. Giełdy na Starym Kontynencie dopiero dziś mogą zareagować na wyniki zakończonego wczoraj posiedzenia FOMC. Zgodnie z oczekiwaniami Federalny Komitet Otwartego Rynku zadecydował o rozszerzeniu skupu aktywów w ramach trzeciej rundy ilościowego luzowania polityki pieniężnej o dodatkowych 45 mld dolarów miesięcznie. Również zgodnie z oczekiwaniami Komitet nie zmienił stóp procentowych. W reakcji na decyzje FOMC amerykańskie giełdy poszybowały. Nastroje osłabiły jednak opublikowane później prognozy makroekonomiczne. Fed obniżył bowiem prognozę wzrostu gospodarczego USA w kolejnych latach. Nowe szacunki mówią o wzroście PKB w 2013 r. o 2,3-3 proc., a w 2014 r. o 3-3,5 proc. Wcześniej Fed prognozował, że amerykańska gospodarka w dwóch kolejnych latach może urosnąć o odpowiednio 2,5-3 proc. i 3-3,8 proc. Szef Rezerwy Federalnej na konferencji prasowej po posiedzeniu FOMC przyznał ponadto, że klif fiskalny ma już wpływ na gospodarkę i że w jego ocenie prognozy gospodarcze zakładają jakieś jego rozwiązanie. Zaznaczył też, że ewentualne konsekwencje jego zaistnienia będą zbyt duże, by mogła sobie z nimi poradzić polityka monetarna. Nowe prognozy ostudziły nastroje na tyle, że S&P500 kończył notowania na minimalnym plusie (zyskał 0,04 proc.). Spadały natomiast Nasdaq100 i Dow Jones Composite (odpowiednio o 0,3 proc. i 0,2 proc.).

Ciekawie wygląda dzisiejszy kalendarz publikacji danych makroekonomicznych. Na rynek trafi kilka odczytów z gospodarki amerykańskiej. Poznamy m. in. listopadowe wyniki sprzedaży detalicznej, cotygodniowe dane dotyczące liczby nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych oraz inflację producencką. Eksperci szacują, że sprzedaż detaliczna zwiększyła się o 0,5 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca, podczas gdy w październiku mieliśmy do czynienia z 0,3-proc. spadkiem. W wypadku sprzedaży bez samochodów spodziewają się natomiast takiego samego odczytu, jak przed miesiącem. Potwierdzenie ich oczekiwań oznaczałoby powtórzenie sytuacji z października, gdy sprzedaż bez samochodów również nie zmieniła się w ujęciu miesiąc do miesiąca. Prognozowana liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych to 370 tys. Taka sama liczba wniosków została złożona w minionym tygodniu. Producencką inflację bazową w listopadzie eksperci szacują natomiast na 0,2 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca oraz 2,2 proc. rok do roku. W październiku wskaźniki wyniosły odpowiednio minus 0,2 proc. oraz 2,1 proc.

Inwestorów w Polsce zainteresować mogą ponadto listopadowe wskaźniki cen towarów i usług konsumpcyjnych w naszym kraju.  Eksperci szacują, że inflacja konsumencka sięgnęła 0,2 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca i 2,9 proc. rok do roku. Spodziewają się zatem spadków w porównaniu ze wskaźnikami z października, które wyniosły odpowiednio 0,4 proc. i 3,4 proc.

Dziś kontynuowany będzie ponadto szczyt przywódców Unii Europejskiej. W tym wypadku eksperci nie spodziewają się jednak większych emocji. Wczoraj ministrowie porozumieli się w sprawie utworzenia europejskiego nadzoru bankowego. Pełną zdolność do działania ma on osiągnąć na początku marca 2014 r.