Notowania na Starym Kontynencie upływały w czwartek pod dyktando wydarzeń w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Giełdy rozpoczęły dzień od wzrostów w reakcji na dobrą wczorajszą sesję za oceanem, której przyczyn można upatrywać w wystąpieniu szefa Fed Bena Bernanke przed Komisją ds. Usług Finansowych Izby Reprezentantów. W trakcie wystąpienia powiedział on, że większość członków Komisji ds. Operacji Otwartego Rynku popiera jej politykę, czym uciął spekulacje dotyczące możliwego zakończenia ilościowego luzowania polityki pieniężnej. Rynki spowolniły nieco po publikacji zrewidowanych danych dotyczących PKB USA w IV kwartale. Eksperci spodziewali się, że gospodarka amerykańska urosła o 0,5 proc. Tymczasem wzrost wyniósł 0,1 proc. Ponowne przyspieszenie przyszło po rozpoczęciu notowań za oceanem oraz publikacji lutowego indeksu Chicago PMI. Wskaźnik obrazujący aktywność sektora przemysłowego w rejonie Chicago okazał się najwyższy od 11 miesięcy. Sięgnął 56,8 pkt, wobec prognoz na poziomie 54,5 pkt.
Francuski CAC40 i niemiecki DAX zyskały po 0,9 proc., hiszpański IBEX35 o 1,2 proc., a brytyjski FTSE250 o 0,6 proc. Giełda w Warszawie była w czwartek jedną z najsłabszych na Starym Kontynencie. WIG20 i WIG zyskały po 0,1 proc. Notowaniom najmocniej ciążył KGHM. Kurs Polskiej Miedzi spadł o 1,8 proc. Spółka opublikuje jutro wyniki finansowe za IV kwartał. Analitycy DM BZ WBK spodziewają się, że obciążony podatkiem od wydobycia wynik netto spółki matki będzie najsłabszy od I kwartału 2010 r.
Przez cały dzień mocno traciły też akcje TVN, które na zamknięciu sesji zniżkowały o 0,6 proc. Inwestorzy zareagowali w ten sposób na wyniki finansowe za IV kwartał, które na poziomie zysków operacyjnego i netto okazały się po ponad 30 proc. niższe od prognoz analityków. Inwestorów rozczarować mogła też informacja, że zarząd TVN zastanawia się, czy rekomendować wypłatę dywidendy, czy wykorzystać te środki na poprawę struktury finansowania. Liderem wzrostów okazało się PGNiG, które zyskało 2,1 proc.
Na szerokim rynku pozytywnie wyróżniły się akcje Dolnośląskich Surowców Skalnych. Kurs firmy wzrósł o 16,4 proc. po informacji, że pozyskała ona partnera do mongolskiej spółki posiadającej koncesję na poszukiwanie w Mongolii pierwiastków ziem rzadkich. O 13 proc. przecenione zostały papiery Ganta. Spółka poinformowała o rezygnacji dwojga członków rady nadzorczej.
Jutro czeka nas publikacja lutowych indeksów PMI dla przemysłu. Poznamy m. in. dane z gospodarek chińskiej, hiszpańskiej, szwajcarskiej, włoskiej, niemieckiej, brytyjskiej oraz dla całej strefy euro. Ogłoszony zostanie też indeks PMI dla przemysłu w Polsce. Eksperci prognozują, że w lutym sięgnął on 49 pkt, podczas gdy miesiąc wcześniej było to 48,6. Odczyty poniżej 50 pkt oznaczają pogorszenie koniunktury w sektorze przemysłowym. Na jutro zaplanowano również publikację danych dotyczących PKB Polski w IV kwartale. Analitycy oczekują, że nasza gospodarka powiększyła się o 0,8 proc. w ujęciu rok do roku.