Analitycy Vestor DM w strategii inwestycyjnej na 2016 r. prognozują, że na koniec tego roku WIG20 zatrzyma się powyżej 2000 pkt. Podkreślają jednak, że głównym ryzykiem dla krajowej giełdy jest kwestia przyszłości OFE. „Zakładamy status quo, ale aż do zakończenia przeglądu systemu emerytalnego niepewność będzie ciążyła rynkowi"- czytamy w strategii.
Eksperci zalecają neutralne podejście do banków. Oczekują lepszego zachowania się kursów akcji kredytodawców dopiero za kilka miesięcy, gdy te pokażą jak radzą sobie z nowym podatkiem „Preferujemy Alior Bank, Pekao, Handlowy. Spośród spółek paliwowych, naszą preferowaną spółką jest PKN Orlen, natomiast obawiamy się wpływu spadku cen węglowodorów oraz liberalizacji rynku gazu na wyniki PGNiG. Wskazując na możliwe odreagowanie na rynku surowców jesteśmy neutralni na sektor wydobywczy. Podnosimy za to wagę dla sektora energetycznego do neutralnie, zakładając że wiele negatywnych informacji zostało już uwzględnionych w cenie, a dalsze spadki kursów będą ograniczone przez wysokie stopy dywidend. Pozostajemy pozytywni na deweloperów"- czytamy w strategii.
Spośród małych i średnich spółek notowanych na warszawskim parkiecie analitycy preferują akcje: AAT Holding, Altus TFI, Arteria, Farm51, Kruk, LC Corp, Marvipol, OT Logistics, Pekabex, Polwax, Selvita, Serinus Energy, Sfinks, Vantage Development, Vigo System.
Wśród czynników, które w 2016 r. będą mogły negatywnie wpływać na nastroje inwestorów na globalnych rynkach analitycy na pierwszym miejscu wymieniają Chiny. Zbyt gwałtowna zmiana motoru wzrostu z inwestycji na konsumpcję może oznaczać dalsze turbulencje na rynku surowców. Umocnienie dolara oraz słabnąca gospodarka Państwa Środka oznacza dalszą deprecjację juana, co zdaniem analityków oznacza turbulencje dla innych walut azjatyckich. Podwyżki stóp procentowych w USA również mogą zostać negatywnie odebrane przez rynki finansowe. Decyzja ta może być szczególnie dotkliwa dla rynków wschodzących. Do pozostałych „czarnych łabędzi", które mogą straszyć globalne rynki analitycy zaliczają: terroryzm, niepewną sytuację na Bliskim Wschodzie, Brexit, wybory prezydenckie w USA oraz uśpiony konflikt na Ukrainie.
Zdaniem ekspertów najbardziej preferowanymi aktywami w tym roku powinny być akcje europejskich spółek. Inwestorzy powinny zwrócić szczególną uwagę na spółki z sektora dóbr konsumenckich, sektora telekomunikacyjnego, banki i nieruchomości mieszkaniowe. Firmy korzystające na niskich cenach surowców takie jak np. linie lotnicze również powinny zachowywać się lepiej niż szeroki rynek.