Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 28.04.2017 08:00 Publikacja: 28.04.2017 08:00
Foto: rzeczpospolita.tv
Zaprezentowany projekt zawierał niewiele szczegółów, a te, które się w nim znalazły, były spójne z wcześniejszymi przeciekami prasowymi. Ponadto administracja Trumpa nie przedstawiła żadnych źródeł finansowania ubytków w przychodach podatkowych. Spadkami zareagowały nie tylko wskaźniki na GPW, ale również DAX, CAC40 oraz indeksy amerykańskie: S&P500, Dow Jones i Nasdaq100.
Kolejne godziny handlu na rodzimym parkiecie upływały w spokojnej atmosferze. WIG20 pozostawał wprawdzie pod kreską, ale poruszał się horyzontalnie w wąskim paśmie wahań, nieprzekraczającym 11 pkt. Inwestorzy czekali na decyzję EBC dotyczącą stóp procentowych oraz konferencję Mario Draghiego. Zgodnie z oczekiwaniami stopy pozostały na niezmienionym poziomie, ale słowa Draghiego miały bardziej gołębi charakter, niż się spodziewano. Mimo korzystnego dla UE rozstrzygnięcia pierwszej tury wyborów prezydenckich we Francji oraz dobrych danych makro ze strefy euro bank nie zamierza rezygnować z luźnej polityki monetarnej. Tłumaczy to m.in. tym, że odbicia inflacji nie można jeszcze uznać za trwałą tendencję. A skoro pieniądze będą drukowane dalej, to rynki akcji zareagowały pozytywnie. WIG20 wyszedł nawet na plus i w szczytowym momencie rósł do 2393 pkt, wyznaczając nowe maksimum trendu w ujęciu intraday. Końcówka sesji przyniosła cofnięcie i ostatecznie WIG20 spadł w czwartek o symboliczne 0,05 proc., do 2382 pkt. WIG zakończył dzień zwyżką o takiej samej skali, a mWIG40 i sWIG80 wzrosły odpowiednio o 0,2 proc. i 0,5 proc. Obroty na GPW przekroczyły 1 mld zł, a 21 spółek wyznaczyło co najmniej roczne maksima (m.in. Mennica Polska, Orbis, PZU i Rainbow Tours).
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Indeksy na Wall Street zmierzają do końca tygodnia na wysokim C, domykając dołek wywołany paniką po Dniu Wyzwolenia. S&P500 (+1,2%) handluje na zielono 9 dzień z rzędu, co stanowi najdłuższą serię wzrostów od 2004 roku. Nasdaq i Dow Jones zyskują kolejno 1,2% i 0,8%, jednak to indeks małych spółek Russell 2000 znajduje się dzisiaj na prowadzeniu (1,9%).
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Pierwsze rozdanie maja na rynku warszawskim skończyło się mocnymi zwyżkami najważniejszych indeksów.
Inwestorzy wyprzedają dziś akcje Celonu Pharmy, Wieltonu czy Bumechu. Natomiast zyskują Tarczyński, DataWalk, Polimex i CD Projekt.
Po jednym dniu przerwy krajowy rynek wraca do handlu z byczym nastawieniem.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Dzisiejsza sesja przemija głównie pod znakiem danych makroekonomicznych, które spowodowały wyraźniejsze ruchy na głównych indeksach.
Finałowa sesja kwietnia na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie skończyła się mocnymi spadkami najważniejszych indeksów. WIG20 stracił 2,60 procent, gdy indeks szerokiego rynku WIG oddał 2,08 procent.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas