W rezultacie WIG20 zakończył sesję efektowną zwyżką o ponad 2,4 proc., pokonując po drodze z rozpędu psychologiczną barierę 2500 pkt. Tym samym wskaźnik ten znalazł się najwyżej od maja 2015 roku.
Zwyżki na krajowym parkiecie tym bardziej zasługują na uwagę, że na pozostałych giełdach panowały mieszane nastroje. Uwaga kupujących skupiła się przede wszystkim na rynkach wschodzących. Zwyżki głównych indeksów miały bowiem miejsce na giełdach m.in. w Moskwie, Budapeszcie czy Stambule, przy czym najmocniej poszybowały indeksy na krajowym parkiecie. Jednocześnie w tyle pozostały największe europejskie rynki akcji, gdzie inwestorzy chętnie wyprzedawali posiadane walory. Skala przeceny na tych rynkach była jednak ograniczona.
Warto zaznaczyć, że uwaga kupujących skierowana była głównie na największe spółki wchodzące w skład WIG20, co przełożyło się na efektowne zwyżki większości firm z tego segmentu. Motorem wzrostu były drożejące walory spółek paliwowych PKN Orlen i Lotosu, kontynuujących dobra passę z poprzedniego tygodnia. Po krótkiej korekcie do łask powróciły akcje banków. Prym w tym gronie wiódł Alior. Kupujący byli też bardzo aktywni na papierach Cyfrowego Polsatu i CCC. Z dobrych nastrojów nie skorzystały jedynie walory JSW, które jako jedyne w całym indeksie zanotowały stratę. Za zwyżkami dużych spółek niestety nie nadążył segment małych i średnich, gdzie mniej więcej tylko połowa firm skorzystała ze sprzyjającej koniunktury.
Pozytywne nastroje wokół rynków wschodzących nie pozostały bez wpływu na notowania polskiej waluty. W efekcie złoty wyraźnie umocnił się wobec najważniejszych walut. Na koniec poniedziałkowych notowań płacono 4,24 zł za euro i 3,55 zł za dolara.