CDM Pekao
Analiza techniczna WIG
Obraz techniczny indeksu WIG zaczyna się poprawiać, a miniony tydzień był pierwszym od trzech tygodni, w czasie trwania którego nowe minima trendu spadkowego nie zostały osiągnięte. Notowania w dalszym ciągu pozostają w zawężającym się kanale, ograniczonym od góry poziomem 60 285 pkt., i dopiero wybicie górą będzie mogło być traktowane w kategorii krótkoterminowego sygnały kupna. Niewątpliwie jednak oddalenie kursu od głównych wsparć (57 948 pkt. i 57 350 pkt.) oraz przesłonięcie poprzedniego czarnego korpusu może być pierwszym zwiastunem budowanego odreagowania. Wskaźniki generują pierwsze sygnały kupna – na ten moment są one widocznie głównie na miernikach wykupienia/wyprzedania, takich jak RSI i Ultimate Oscillator. MACD kreślony dla interwału tygodniowego pozostaje w sygnalne sprzedaży; w jego przypadku zaproszenie do zajmowania długich pozycji obowiązuje aktualnie dla układu dziennego.
Marek Jurzec, DM BDM
Piątek na naszym parkiecie zakończył się umiarkowanym optymizmem. Jednak po zamknięciu sesji na GPW przebieg notowań w USA okazał się dla byków fatalny i tamtejszej indeksy straciły ponad 2%. O poranku nastroje są zdecydowanie lepsze i to pomimo napiętej sytuacji międzynarodowej. Ma ona związek z konfliktem w Syrii gdzie zaangażowane militarnie są zarówno USA jak i Rosja. Dziś rano miał miejsce atak rakietowy na jedno z tamtejszych lotnisk wojskowych. Tamtejsze władze podejrzewają USA o przeprowadzenie tego nalotu. Sam Pentagon dementuje te doniesienia. Jednak Inwestorzy wydają się dziś niewzruszeni tymi informacjami i wyraźnie zyskują zarówno kontrakty na amerykańskie jak i europejskie indeksy. Wydaje się więc, że o poranku na GPW także będzie dominowała zieleń. Do tej pory byki musiały koncentrować się na obronie wsparcia w okolicach 2200 pkt. i udawało się to pomimo słabych nastrojów zagranicą. Teraz gdy na świecie do głosu ponownie dochodzą kupujący, może się udać wyprowadzenie jakiegoś większego ruchu wzrostowego. Ze strony danych makro nie będziemy mieli zbyt wiele impulsów dla rynków. Dla naszego regionu istotne znaczenie może mieć wynik wyporów na Węgrzech. Tam pomimo wysokiej frekwencji, która zdaniem ekspertów miała oznaczać słaby wynik Fideszu, rządząca koalicja utrzymała większość konstytucyjną.
Piotr Kuczyński, DI Xelion
W piątek od rana kontrakty na amerykańskie indeksy mocno traciły, bo w nocy naszego czasu prezydent Trump polecił swojej administracji rozważenie ceł na dodatkowo 100 mld USD importu z China.
Wyglądało to tak jakby na odpowiedź Chin na cła na 50 mld USD dokładał dwa razy więcej. Nikt nie był jednak pewien, czy nie jest to po prostu dalsza część wojny na zapowiedzi, która może zakończyć się porozumieniem. W tej sytuacji sprzedawanie akcji byłoby mało sensowne, ale jednak zagrożenie rosło, wiec kupowanie też było ryzykowne.