Wzmożony popyt na walory krajowych firm był w dużej mierze rezultatem poprawiających się nastrojów wokół rynków wschodzących. Kolor zielony był obecny nie tylko w Warszawie, ale także na innych giełdach z naszego regionu, gdzie chętnych do zakupów nie brakowało. Kupujący mieli również wyraźną przewagę na giełdach m. in. w Budapeszcie, Pradze czy Stambule. Jednocześnie w tyle pozostały największe zachodnioeuropejskie rynki akcji, gdzie przez większą część notowań inicjatywa należała do sprzedających.
Generalnie na rynkach przeważały optymistyczne nastroje, choć w miarę upływu czasu uległy schłodzeniu. Pozytywna reakcja rynków była odpowiedzią na piątkową poprawę nastrojów na giełdzie w USA, która z dużym entuzjazmem przyjęła wystąpienie szefa Fed. Zapewnił o elastyczności polityki pieniężnej amerykańskiego banku centralnego, uzależniając kolejne decyzje o podwyżkach stóp procentowych od danych napływających z gospodarki, co przez inwestorów zostało odebrane jako złagodzenie dotychczasowego stanowiska.
Duże nadzieje inwestorzy pokładają w trwających się negocjacjach między USA i Chin. Oczekiwane zakończenie wojny handlowej między tymi mocarstwami byłoby pozytywnym scenariuszem dla rynków akcji. W ten sposób zniknąłby jeden z istotnych czynników ryzyka.
Na giełdzie w Warszawie uwaga kupujących skoncentrowana była przede wszystkim na spółkach z indeksu WIG20. Główną siłą napędową zwyżek były walory spółek rafineryjnych PKN Orlen i Lotosu oraz PGNiG. Warto zauważyć, że notowania dwóch ostatnich na fali optymizmu inwestorów zostały wyniesione nowe historyczne maksima. Kupujący byli też bardzo aktywni na papierach KGHM, wspieranych odbiciem cen miedzi na światowych rynkach. Zainteresowaniem inwestorów cieszyły się też akcje większości banków i koncernów energetycznych. Z pozytywnych nastrojów nie skorzystały m. in. papiery PZU o Orange, kończąc notowania pod kreską.
Popyt pojawił się też w segmencie małych i średnich spółek. Dlatego większość firm notowana na szerokim rynku zakończyła sesję na plusie. Pozytywnie w tym gronie wyróżnił się Work Service, notując kilkunastoprocentową zwyżkę.