Piątkowy odczyt amerykańskiego PKB w II kwartale okazał się znacznie lepszy od oczekiwań i ograniczył oczekiwania na szybkie obniżki stóp procentowych przez Rezerwę Federalną na środowym posiedzeniu. Kurs EUR/USD zakończył tydzień blisko 1,11.
Większe wahania zapewne pojawią się w połowie tygodnia, gdy uwaga inwestorów skupi się na oczekiwaniu na decyzję Fedu. W poniedziałek kurs EUR/USD utrzymywał się poniżej dolnej granicy dominującego w ostatnich tygodniach przedziału konsolidacji wyznaczonego przez poziomy 1,12–1,14.
Lepszy od oczekiwań wzrost gospodarczy za oceanem negatywnie odbił się na notowaniach kursów walut z Europy Wschodniej. Tracił nie tylko złoty, który do euro notowany jest już blisko 4,28, a do dolara powyżej 3,84. W skali tygodnia czeska korona, węgierski forint i rumuński lej zanotowały ponad 1-proc. stratę do dolara oraz około 0,5-proc. do euro. Spośród walut gospodarek wschodzących najgorszy tydzień zanotował afrykański rand i argentyńskie peso. Z kolei najsilniejszą walutą okazała się turecka lira.
Spośród państw rozwiniętych dolar zyskiwał w ostatnich dniach do wszystkich walut. Najsłabiej zachowywały się dolar australijski i nowozelandzki, które straciły blisko 2 proc. W poniedziałek główny indeks giełdy w Sydney był tylko trzy punkty poniżej rekordu wszech czasów z 2007 roku.