Akcje znów pod presją

Po bardzo udanym dniu dla rynków wschodzących środa przyniosła ostudzenie nastrojów. Indeksy w Europie notowały nawet ponad 2-proc. spadki. Polskie akcje, mimo spadków, plasowały się na tym tle dość wysoko.

Publikacja: 13.05.2020 18:27

Akcje znów pod presją

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Do środowej sesji inwestorzy w Europie podchodzili w nie najlepszych nastrojach.

Choć dzień wcześniej doszło do umocnienia giełd, szczególnie rynków wschodzących, to akcje amerykańskie zanotowały silne spadki. Indeksy S&P 500 i Nasdaq kończyły dzień z ponad 2-proc. zniżkami. Dlatego kolor czerwony na otwarciu handlu w Europie nie dziwił. WIG20 zaczął środową sesję od zniżki o około 0,8 proc., kierując się w stronę poziomu 1600 pkt. Straty te szybko udało się jednak odrobić, a indeks wystrzelił do 1635 pkt, wychodząc tym samym ponad maksima z poprzedniego dnia.

Kupujący nie byli jednak w stanie utrzymać tych poziomów. W kolejnych godzinach WIG20 jeszcze niemrawo zwyżkował, jednak po rozpoczęciu handlu za oceanem wrócił do porannych poziomów. Ostatecznie stracił 0,5 proc., kończąc dzień na poziomie 1614 pkt. Ciekawie prezentowało się CCC, gdzie doszło do 8-proc. odbicia. Na zielono kończyły sesję jeszcze Santander, mBank czy CD Projekt. Większość krajowych blue chips była jednak notowana poniżej kreski. Najsłabiej wypadły firmy petrochemiczne, czyli Lotos i PKN Orlen.

W sytuacji WIG20 w środę nie zmieniło się praktycznie nic. Indeks polskich dużych spółek od tygodni porusza się w wąskim zakresie punktowym, oscylując wokół 1600 pkt. Indeksy mWIG40 i sWIG80 zniżkowały nieco mocniej. Obraz mWIG40 jest bardzo podobny jak WIG20. Również w przypadku indeksu średnich spółek zmienność w ostatnich tygodniach bardzo zmalała, a zakres ruchów ogranicza się do około 100 pkt. W środę głównymi hamulcowymi wśród średniaków były Benefit Systems oraz Eurocash. Ta druga firma nie do końca spełniła oczekiwania analityków co do wyników za I kwartał.

Najlepiej prezentuje się sWIG80, do szczytu z lutego brakuje mu jeszcze około 1 tys. pkt, natomiast strata od początku roku sięga tylko 1,4 proc.

Podobnie jak WIG20 porusza się niemiecki DAX, który w środę tracił ponad 2 proc. Podobnych strat na giełdach w Europie było jednak więcej. Gorzej wypadły m.in. rosyjski RTS czy francuski CAC40. Z kolei amerykański S&P 500 zaczął sesję od zniżki o 0,86 proc. W kolejnych minutach zniżka się rozkręcała. Tak wyglądał też Nasdaq.

Do ciekawej sytuacji w ostatnich dniach dochodzi z kolei na rynku długu skarbowego. Rentowności polskich papierów dziesięcioletnich spadły ponownie do 1,3 proc., czyli do dołków z kwietnia. Wtedy polskie obligacje były rekordowo drogie. Jest to zapewne reakcja na prowadzony przez NBP od kilku tygodni skup obligacji skarbowych.

Giełda
Przed majówkowa wyprzedaż na polskich indeksach
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Giełda
Podaż atakuje na finałowej sesji kwietnia
Giełda
Środa na GPW: Odwrót od banków, CCC "w promocji", XTB z nowym rekordem
Giełda
Przedmajówkowe schłodzenie nastrojów na GPW
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Giełda
Wyprzedaż na GPW przed majówką znacząco przyspieszyła
Giełda
Po rekordach, czas na realizację zysków na GPW. Grupie spadkowej przewodzi CCC