Mieszane nastroje w Europie i wzrosty w USA

Główne indeksy giełdowe w Europie rozpoczęły sesję od wzrostów

Publikacja: 14.09.2020 19:09

Mieszane nastroje w Europie i wzrosty w USA

Niemniej z każdą kolejną godziną optymizm słabł i ostatecznie zdecydowana większość ruchu w górę została wymazana. Ostatecznie niemiecki indeks giełdowy DAX zamknął się 0,07% pod kreską, londyński FTSE100 stracił 0,1%, z kolei francuski CAC40 zamknął się 0,35% wyżej. Na sporym minusie zakończyły się natomiast notowania na naszym podwórku, gdzie indeks dwudziestu największych spółek przecenił się aż 0,8%. Patrząc na poszczególne sektory na warszawskim parkiecie, najlepiej radziła sobie branża medyczna, z kolei najgorzej wypadła branża odzieżowa. Wśród blue chipów najgorzej radziły sobie Tauron (-5,2%), LPP (-3,5%) i Play (-3,15%). Z kolei na solidnym plusie dzień zakończyły JSW (+3,15%) i PKO BP (+2,09%).

Z kolei na rynku akcji w Stanach Zjednoczonych utrzymują się dobre nastroje. Po ostatnim słabym tygodniu, główne indeksy za oceanem rozpoczęły handel nieznacznie powyżej piątkowego zamknięcia, a tuż po starcie sesji kasowej ruch w górę był kontynuowany. Aktualnie wzrosty nieco straciły na dynamice, niemniej jeśli dzień zakończy się na obecnych poziomach i tak będzie to bardzo dobry wynik. Aktualnie najlepiej radzi sobie technologiczny Nasdaq, gdzie wzrosty przekraczają 2%, z kolei Dow Jones i S&P500 rosną odpowiednio 1,5% oraz 1,7%.

Warto dodać, że dzisiejszy kalendarz makro był całkowicie pusty, z kolei większe emocje jeszcze przed nami. W tym tygodniu aż trzy banki centralne podejmą decyzje w sprawie stóp procentowych, w środę będzie to rezerwa Federalna, a w czwartek Bank Japonii i Bank Anglii. Anglii

Łukasz Stefanik

Analityk Rynków Finansowych XTB

Giełda
Spadkowe otwarcie maja
Giełda
Początek maja pod kreską. Zwyżki CD Projektu, rozczarowały banki
Giełda
Czy Fed zatrzymał spadki?
Giełda
Na giełdzie w Warszawie mało chętnych do zakupów
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO
Giełda
Banki centralne żądne złota
Giełda
Rynki w odwrocie na koniec kwietnia