Wahania nastrojów na GPW oraz innych rynkach są w tym tygodniu wyjątkowo duże. Spokojny był tylko poniedziałek. We wtorek WIG20 zniżkował o ponad 1,3 proc., jednak w środę z dużą nawiązką odrobił straty. Indeks dużych spółek dotarł wówczas do szczytów z czerwca, będących jednocześnie najwyższymi w tym roku poziomami indeksu. Co ciekawe, WIG20 był wówczas najsilniejszy w Europie. W czwartek od rana na rynkach Starego Kontynentu przeważała podaż, mimo nowych rekordów S&P 500 na Wall Street. Wydarzeniem dnia na tamtejszym rynku była publikacja protokołu z czerwcowego posiedzenia Fedu. W czwartek z kolei zebrała się Rada Polityki Pieniężnej.
WIG20 od startu poddał się przecenie, a jeszcze w pierwszej godzinie sesji przekraczała ona 1 proc. Spadki objęły wszystkie sektory. Do tego spore zniżki notował złoty do euro. Ostatecznie z największej dwudziestki przedsiębiorstw nad kreską zakończyły dzień tylko Cyfrowy Polsat, Orange oraz PGE. Akcje aż sześciu firm uległy ponad 3-proc. przecenie. WIG20 spadł zaś o 2,24 proc. Przed wyprzedażą nie uchroniły się także małe oraz średnie spółki. Wśród „maluchów" tabelę zamykał Rainbow Tours ze spadkiem o 4,5 proc. W gronie mWIG40 najwięcej, ponad 8 proc., straciła Polenergia.
Obroty, ze względu na sezon urlopów, ostatnio maleją – w czwartek dla całego rynku sięgnęły 0,75 mld zł. Spadki WIG20 zatrzymały się niemal w dokładnie tym samym miejscu, co we wtorek. Tym samym można mówić o reakcji na oporze w postaci szczytów z czerwca. Być może czeka nas dłuższy trend boczny, z dołu ograniczony okolicami 2200 pkt, gdzie wypadł w czerwcu dołek WIG20. Warto także odnotować cofnięcie WIG – indeksu szerokiego rynku – po dotarciu do szczytów w środę.
Spore wahania w tym tygodniu obserwujemy na rynku obligacji skarbowych. Rentowności papierów dziesięcioletnich na koniec poprzedniego tygodnia sięgały około 1,76 proc., tymczasem w czwartek zniżkowały nawet do 1,57 proc. Pod koniec dnia wskaźnik ten wynosi 1,64 proc., co wciąż oznaczało spadek o kilka punktów bazowych. Spore wahania można wiązać z wyczekiwaniem rynku na informacje z posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej, choć żaden z analityków nie spodziewał się decyzji dotyczącej zmiany stóp procentowych na tym posiedzeniu.
Sytuacja w piątek będzie jednak zależała od wyników na głównych rynkach. Niemiecki DAX również tracił około 2 proc., a od wyraźnej, ponad 1-proc. przewagi podaży zaczęła się też sesja na Wall Street. Tymczasem rentowności amerykańskich obligacji skarbowych spadały w czwartek nawet do 1,25 proc., czyli poziomów notowanych ostatnio w połowie lutego tego roku.