Szczepionkowy optymizm w USA
Maciej Madej, DM TMS Brokers
Indeksy akcji w USA poprawiły w poniedziałek poziomy sprzed weekendu. Dow Jones zyskiwał 0,61 proc., podczas gdy indeks S&P500 dodał 0,85 proc. Najsilniej zwyżkował Nasdaq100, który wspiął się 1,55 proc. powyżej poziomów odniesienia. Siła kupujących przypisywana jest trybowi risk-on, który rozlał się po rynkach we wtorek, ale również decyzji Amerykańskiego regulatora medycznego (FDA). W poniedziałek FDA w pełni zatwierdziła szczepionkę firmy Pfizer przeciwko COVID19. Dodatkowo badania wykazują relatywnie wysoką skuteczność szczepionek produkcji Astra Zeneca oraz Moderna w kolejnych miesiącach po podaniu, co poprawia nastroje wśród inwestorów. Spokoju nie burzy zbliżające się sympozjum w Jackson Hole. Na rynku nie milkną spekulacje o możliwym odłożeniu w czasie redukcji skali skupu aktywów. Jedną z przyczyn niepewności są słowa jastrzębiego przedstawiciela Fed Kaplana, który przyznał, że musi w swoich prognozach uwzględnić rozwój epidemii COVID19 w wariancie Delta. Przyglądając się spółkom widzimy, że wyraźnie drożały papiery producentów szczepionek. Moderna +7,55 proc., Pfizer +2,5 proc., BionTech +9,88 proc.
Dobre nastroje są podtrzymywane w trakcie handlu azjatyckiego. Nikkei225 dodaje niemal 1 proc., przy wzrostach Hang Seng na poziomie 1,55 proc. Notowania terminowe indeksu DAX30 zwiastują umiarkowanie pozytywne otwarcie rynku kasowego.
Na krajowym podwórku sporą siłą wykazał się indeks WIG20, którego do góry ciągnęły spółki z sektora energetycznego/wydobywczego. Opublikowanie projektu umowy agencji NABE tchnęło więcej optymizmu w branżę. Zakłada on odszkodowania dla firm, z których zostaną wydzielone aktywa węglowe. Walory PGE drożały o 5,7 proc., JSW dodała 5 proc., a Tauron rósł o o 4,6 proc. Tradycyjnie już pod presją znalazły się Mercator oraz CD Projekt.
Straty w większości odrobione
Michał Krajczewski, BM BNP Paribas Bank Polska