Wtorek upłynie pod znakiem finalnych odczytów wskaźników PMI dla usług. Poza tym poznamy inflację producencką w strefie euro. Pod koniec dnia wystąpienie szefowej EBC Christine Lagarde.
Spadki na świecie
Michał Krajczewski, BM BNP Paribas
Początek tygodnia rozpoczął się od spadków na globalnych rynkach akcji. Negatywnie na postrzeganie ryzykownych aktywów wpływają te same tematy, które spowodowały korektę we wrześniu, a mianowicie zbliżająca się perspektywa taperingu Fedu, obawy o wpływ rosnących cen surowców i coraz wyższej inflacji na tempo koniunktury oraz kryzys zadłużeniowy chińskiego dewelopera Evergrande.
W poniedziałek rynek skupiał się na dwóch ostatnich tematach – wczoraj wstrzymano obrót akcjami Evergrande w Hongkongu po doniesieniach, że chiński deweloper zgodził się sprzedać pakiet akcji, aby pozyskać bardzo potrzebną firmie gotówkę. W trakcie europejskiej sesji inwestorzy zwracali także uwagę na kontynuację silnych zwyżek cen gazu (+100 proc. w miesiąc). Z kolei podczas sesji za oceanem głównym tematem były rosnące rentowności obligacji skarbowych negatywnie wpływające na wyceny spółek wzrostowych. Było to spowodowane silnymi zwyżkami cen ropy naftowej (gatunek Brent wybił się ponad 80 USD docierając do najwyższego poziomu od 3 lat) po informacjach z posiedzenia OPEC+ na temat braku zgody kartelu na zwiększenie wydobycia ropy naftowej. Ponadto amerykański sektor technologiczny był też pod presją informacji o globalnej awarii aplikacji z grupy Facebook. Finalnie o ile spadki w Europie nie przekroczyły na głównych indeksach 1,0 proc., to przecena w USA była głębsza i wyniosła -1,3 proc. dla S&P500 oraz ponad -2 proc. dla Nasdaqa.
Na tym tle wczorajsze zachowanie WIG-u wyróżnia się mocno pozytywnie. Indeks szerokiego rynku zyskał 0,64 proc. za sprawą odbicia WIG20 (+0,44 proc.) oraz silnych wzrostów mWIG40 (+1,6 proc.). Na dobre zachowanie blue chips wpływał sektor energetyczny, paliwowy i banki, które z nawiązką równoważyły spadki spółek wzrostowych i defensywnych (CD Projekt, Mercator, Allegro, Dino, sektor telekomunikacji). Podobnie w przypadku mWIG40, na plus działało mocne zachowanie banków, spółek przemysłowych oraz LiveChatu (po publikacji danych o sprzedaży za III kwartał). Tym samym krajowe indeksy kontynuują trend relatywnej siły względem rynków bazowych, a WIG20 utrzymuje się ponad kluczowymi wsparciami w rejonie ok. 2 270 pkt.