Na dwudniowym XVII Forum Funduszy zastanawiano się nad możliwościami rozwoju rynku oraz blokadami. Na to spotkanie przygotowano pięć alternatywnych scenariuszy rozwoju. – To nie prognozy, lecz scenariusze – zaznacza Beata Sax, przewodnicząca Rady Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami, oraz Investors TFI. Firma badawcza przeprowadziła rozmowy z ponad 100 praktykami związanymi z TFI i rynkiem finansowym. Na podstawie tych rozmów powstała mapa konceptualna czynników, które mogą wpływać na zmiany rynku. Pogrupowano je na siedem dziedzin, w których możliwe są niepewności. Nadano czynnikom wagi, wybrano 39 kluczowych, sprawdzono korelację pomiędzy nimi i na tej podstawie przygotowano pięć alternatywnych scenariuszy.
– Zastanawialiśmy się nad trendami i niepewnościami, które mogą na te trendy wpływać – tłumaczy Lucjan Paszkiewicz, CEO Capful Polska. Dotyczą: polityki i geopolityki, ekonomii oraz finansów, warunków społecznych, technologii, ekologii oraz legislacji.
Tak jak w przypadku pierwszej dziedziny ważne są między innymi przyszłość Europy oraz czas i wynik zakończenia wojny w Ukrainie. Tak w przypadku gospodarki znaczące jest tempo wzrostu PKB, nasz udział w strefie euro (lub nie) czy poziom wynagrodzeń oraz koszt kapitału. Istotne znaczenie przy opracowywaniu scenariuszy rozwoju mają: stan zdrowia mieszkańców Polski, zmiany demograficzne czy polaryzacja społeczeństwa.
Zastanawiano się też nad zmianami legislacyjnymi i reglamentacyjnymi dla rynku oraz elastycznością i prostotą (lub skomplikowaniem) oferty produktowej.
Możliwe porażki
Najbardziej pesymistyczny scenariusz to taki, w którym wojna w Ukrainie się przeciąga. Staje się przyczyną rosnących egoizmów państwowych, które uaktywniają politykę protekcjonistyczną. Europa destabilizuje się i marginalizuje w świecie. Rozpada się strefa euro.