5 alternatywnych scenariuszy rozwoju TFI i gospodarki. Jaki najlepszy i najgorszy?

Rozwój TFI zależeć będzie od materializacji lub ustąpienia niepewności. W pesymistycznym scenariuszu ich udział w rynku może się zmniejszyć o połowę. W optymistycznym: wzrosnąć kilka razy.

Publikacja: 22.06.2023 21:00

5 alternatywnych scenariuszy rozwoju TFI i gospodarki. Jaki najlepszy i najgorszy?

Foto: Adobe Stock

Na dwudniowym XVII Forum Funduszy zastanawiano się nad możliwościami rozwoju rynku oraz blokadami. Na to spotkanie przygotowano pięć alternatywnych scenariuszy rozwoju. – To nie prognozy, lecz scenariusze – zaznacza Beata Sax, przewodnicząca Rady Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami, oraz Investors TFI. Firma badawcza przeprowadziła rozmowy z ponad 100 praktykami związanymi z TFI i rynkiem finansowym. Na podstawie tych rozmów powstała mapa konceptualna czynników, które mogą wpływać na zmiany rynku. Pogrupowano je na siedem dziedzin, w których możliwe są niepewności. Nadano czynnikom wagi, wybrano 39 kluczowych, sprawdzono korelację pomiędzy nimi i na tej podstawie przygotowano pięć alternatywnych scenariuszy.

– Zastanawialiśmy się nad trendami i niepewnościami, które mogą na te trendy wpływać – tłumaczy Lucjan Paszkiewicz, CEO Capful Polska. Dotyczą: polityki i geopolityki, ekonomii oraz finansów, warunków społecznych, technologii, ekologii oraz legislacji.

Tak jak w przypadku pierwszej dziedziny ważne są między innymi przyszłość Europy oraz czas i wynik zakończenia wojny w Ukrainie. Tak w przypadku gospodarki znaczące jest tempo wzrostu PKB, nasz udział w strefie euro (lub nie) czy poziom wynagrodzeń oraz koszt kapitału. Istotne znaczenie przy opracowywaniu scenariuszy rozwoju mają: stan zdrowia mieszkańców Polski, zmiany demograficzne czy polaryzacja społeczeństwa.

Zastanawiano się też nad zmianami legislacyjnymi i reglamentacyjnymi dla rynku oraz elastycznością i prostotą (lub skomplikowaniem) oferty produktowej.

Możliwe porażki

Najbardziej pesymistyczny scenariusz to taki, w którym wojna w Ukrainie się przeciąga. Staje się przyczyną rosnących egoizmów państwowych, które uaktywniają politykę protekcjonistyczną. Europa destabilizuje się i marginalizuje w świecie. Rozpada się strefa euro.

Globalizacja staje się reliktem przeszłości. Zanika wymiana gospodarcza w dotychczasowej formie. Rosną napięcia społeczne i polityczne. Trudna sytuacja w Europie przekłada się na hamowanie rozwoju gospodarczego w Polsce (z wydłużającą się stagflacją). Realnie spadają dochody mieszkańców Polski, ich możliwości inwestowania maleją.

Większość małych funduszy została zamknięta lub przejęta przez największe. W związku z tym regulator wprowadził zakaz dystrybucji TFI przez banki. Przy takim scenariuszu i przy materializacji niepewności udział TFI w rynku znacząco maleje do 3 proc.

Warunki wzrostu rynku i zamożności społeczeństwa

Najbardziej optymistyczne dla branży scenariusze zakładają wejście Polski do strefy euro, znaczące podniesienie poziomu płac. UE przechodzi restrukturyzację. PKB rośnie w kraju od 7 do 8,5 proc rocznie. Korzystnie zmienia się GPW. Rośnie jakość usług publicznych, co ma znaczenie dla dobrostanu społecznego. Przyspieszenie rozwoju związane jest tak z zamożnością społeczeństwa, jak i z rozwojem nowoczesnych technologii. Proces deregulacji rynku funduszy inwestycyjnych poprawia jego funkcjonowanie, ułatwi to dostęp klientów do TFI. Rynek funduszy staje się elastyczny. W tak optymistycznych scenariuszach udział TFI w rynku będzie rósł od 10 do 18 proc. w ciągu dekady.

materiały prasowe

Fundusze inwestycyjne
Hossa w Hongkongu. Chińskie akcje znów rozbudzają wyobraźnię
Fundusze inwestycyjne
Przypływ niosący spółki wzrostowe trafił na falochron
Fundusze inwestycyjne
Bardzo blisko przesilenia na rynku obligacji skarbowych
Fundusze inwestycyjne
Zryw kupujących złoto nie potrwał długo
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO
Fundusze inwestycyjne
Fundusze na dużych zakupach
Fundusze inwestycyjne
Debiut funduszu nieruchomości