Ile można zarobić w funduszach

W marcu większość funduszy inwestycyjnych dostępnych na naszym rynku przyniosła zyski.

Publikacja: 22.04.2023 12:17

Ile można zarobić w funduszach

Foto: Adobe Stock

Jak wynika z danych serwisu analizy.pl, najwięcej zarobiły fundusze metali szlachetnych – 9 proc. w ciągu jednego miesiąca. To średni rezultat. Różnica między najlepszym (17,2 proc.) a najsłabszym (minus 7,5 proc.) funduszem w tej grupie jest bardzo duża. Wynika z różnych strategii inwestycyjnych. Niektóre fundusze inwestują na rynku metali szlachetnych poprzez instrumenty pochodne odwzorowujące zmiany wartości złota czy srebra, inne kupują akcje spółek wydobywczych (wtedy aktualne notowania np. złota nie mają bezpośredniego przełożenia na wynik funduszu). Nie najlepiej wypadły w marcu fundusze akcji.

67 proc.

przez trzy lata, do marca 2023 r., zarobiły fundusze akcji polskich małych i średnich spółek; bardzo dobry jest też trzyletni rezultat funduszy akcji polskich uniwersalnych – 49 proc., ale 12-mies. wyniki obu grup są ujemne (0,3 i 6 proc.)

46 proc.

to trzyletni (do marca 2023 r.) zysk funduszy akcji amerykańskich; inne fundusze akcji inwestujące za granicą też dobrze wypadły w tym okresie; np. fundusze akcji europejskich rynków rozwiniętych zarobiły 45,6 proc.

Spośród ok. 240  (inwestujących zarówno w Polsce, jak i za granicą) na plusie było trochę więcej niż połowa. Najwyższe średnie stopy zwrotu osiągnęły fundusze akcji polskich małych i średnich spółek (2,4 proc.) oraz akcji amerykańskich (1,7 proc.). Natomiast spośród ok. 220 funduszy dłużnych (polskich i zagranicznych) na minusie w marcu było zaledwie kilkanaście. Średnie wyniki, w zależności od rodzaju papierów w portfelach, wynosiły 0,4–2,4 proc.

9 proc.

wyniosła w marcu średnia stopa zwrotu funduszy metali szlachetnych; wyniki tej grupy są zmienne; w okresie 12-mies. jest spora strata – prawie 16 proc., w trzyletnim – mały zysk (5 proc.), a pięcioletnim – zysk trochę większy (18 proc.).

3,7 proc.

to przeciętny trzyletni wynik funduszy papierów dłużnych polskich uniwersalnych; podobnie zarobiły fundusze inwestujące w polskie obligacje skarbowe (3,5 proc.), ale jeśli były to papiery długoterminowe, po trzech latach są straty.

Fundusze inwestycyjne
Amerykańskie obligacje – brać czy nie brać? I co ze słabym dolarem?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Fundusze inwestycyjne
Inwestorzy wystraszeni Trumpem. Słusznie?
Fundusze inwestycyjne
TFI PZU: hossa na GPW przekroczyła najśmielsze oczekiwania
Fundusze inwestycyjne
TFI na zakupach, OFE wyprzedają polskie akcje
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Fundusze inwestycyjne
Chiny w tej wojnie mogą znieść znacznie więcej niż USA
Fundusze inwestycyjne
Czy USA stają się teraz rynkiem wschodzącym i gdzie się zakotwiczyć